Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján megfelelő válogatást követően mindössze 22 ember elegendő lenne a Mars kolonizálásához – írja a Live Science. A kutatók egy számítógépes program segítségével határozták meg a számot.
Az ABM-mel (agent-based model) azt szimulálják, hogy az egyes csoportok a személyiségtípusok tükrében miként reagálnak a kihívást jelentő helyzetekre.
A modellben négy személyiségtípust vizsgáltak:
- kellemesek, akik nem túlságosan versengőek vagy agresszívek;
- társasak, akik extrovertáltak és jól érzik magukat társas környezetben;
- reaktívak, akik nehezen kezelik a rutin változását;
- neurotikusak, akik erősen versengőek és agresszívek.
A modell ezután az egyes típusok számát variálta, miközben szimuláltan olyan kulcsfontosságú feladatokat végeztek, mint a marsi bányászat vagy mezőgazdálkodás.
Több reaktív és neurotikus esetén ennél nagyobb telepre lesz szükség. Az első kolónia méretének megállapítása kulcsfontosságú, hiszen az emberek és a felszerelések szállítása rendkívül költséges lesz.
Érdemes hozzátenni, hogy a vizsgálatnak komoly korlátai voltak, a szakértők például feltételezték, hogy a telep infrastruktúrája, így az épületek és járművek, készen várják az embereket. A kutatók ráadásul csak a kolónia első 28 évét szimulálták, és akkor tekintették sikeresnek a telepet, ha legalább tíz ember életben maradt a szimuláció végére.
Jean-Marc Salotti, a bordeaux-i IMS laboratórium munkatársa, aki nem vett részt a publikáció elkészítésében, jó ötletnek gondolja a személyiségtípusok bevételét. A kutató ugyanakkor úgy véli, hogy 22 ember legfeljebb a kolónia fenntartásához, nem pedig annak felvirágoztatásához lenne elegendő.
Salotti egy korábbi vizsgálata során arra jutott, minimum 110 ember kellene a sikeres kolóniához. Az alacsony szám ellen szól többek között, hogy több generációt követően súlyos problémákat okozna a marsiak körében a beltenyészet.