A tengerszint emelkedése jelentős problémát okozhat az elkövetkezendő évtizedekben a partmenti nagyvárosokban: New York esetében például évi 1-2 milliméteres süllyedést figyeltek meg nemrégiben a kutatók. Ennek hatására nem kizárt, hogy millióknak kell majd átköltöznie új lakóhelyekre. Ebben segíthet egy távol-keleti startup, ami egy vízen lebegő, önfenntartó várost tervezett meg – írja az Interesting Engineering.
A japán N-ARK vállalat Dogen City elnevezésű úszóvárosa ugyan nem nagy: 1,58 kilométer átmérőjű és 4 kilométer kerületű, de még így is 10 ezer ember állandó elszállásolására lehet alkalmas, a nappal átmenő forgalom pedig akár 30 ezer fő is lehet. A területen egy okosváros kapna helyet, ahol a lakosság egészségügyi állapotát folyamatosan monitoroznák, de a környéken élő szárazföldi területek is itt kaphatnának orvosi ellátást.
Dogen City emellett, az önellátásra összpontosítva városi mezőgazdasági létesítményeket is kapna, amely lehetővé tenné a lakosok számára, hogy maguk termesszék meg azt az élelmiszert, amit elfogyasztanak, így csökkentve a külső erőforrásoktól való függőséget. Ezt elsősorban vertikális farmok használatával érnék el. Az úszó várost megújuló források kombinációjával, többek között napelemekkel és szélturbinákkal működtetnék.
A dugómentes közlekedést elektromos járművek és autonóm drónok hálózatával érnék el. Ha pedig megszaporodna a népesség, az sem lenne gond, ugyanis a város mesterséges bővítésének is megteremtették a módját. De persze mindannyian láttunk már katasztrófafilmeket, így felmerül a kérdés: nem kell tartani az óceáni viharoktól? Nos, a várost fejlett védelmi technológiával szerelték fel, melynek eredményeként a lakókat egy külső gyűrű védi a cunamiktól.