Idén októberben indulhat el a NASA Psyche küldetése – írja a Space.com. A misszió eredetileg egy évvel korábban startolt volna.
A NASA tavaly fedezte fel, hogy problémák vannak az űrszonda repülési szoftverével, ekkor döntöttek úgy, hogy el kell halasztani a felbocsátást. A küldetésért felelős NASA és JPL felállított egy vizsgálóbizottságot, amely megállapította, hogy a JPL-nél felmerülő munkaerő-problémák, illetve egyéb tényezők, például a Covid-19 okozta fennakadások álltak a csúszás hátterében.
A legújabb vizsgálaton a JPL és a Psyche is jól szerepelt. A. Thomas Young, a bizottság vezetője szerint arra jutottak, hogy a 2023-as cél nagyon is megvalósítható, és a sikeresség esélye magas.
A misszió célja egy ritka, magas fémtartalmú, azonos nevű aszteroida, a Psyche megfigyelése. A kisbolygó a kutatók szerint rengeteg vasat és nikkelt tartalmaz, a szakértők a küldetéssel elsősorban azt akarják kideríteni, hogy az égitest egy korábbi, külső kőzetburkát elvesztő protobolygó magja-e.
Mindez persze csak elméleti számítás.
Amennyiben az űrszondának sikerült volna 2022-ben elindulnia, 2026-ban érkezhetett volna meg. Az új felbocsátási dátum viszont azt is jelenti, hogy más utat kell megtennie az objektumig, amelyhez csak 2029 augusztusában juthat el.
A küldetéssel a NASA értékes információkat gyűjthet a Naprendszer fejlődéséről és korai történetéről. A szakértők abban bíznak, hogy az adatokkal jobban megérthetik a bolygók belső szerkezetét.