A NASA szerint lélegezhető oxigént vont ki a Mars ritka légköréből a Perseverance marsjáró kísérleti berendezése – írja az MTI. A robot kedden hajtotta végre az úttörő kísérletét, a rover MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) elnevezésű eszköze a Mars légkörének szén-dioxidjából állított elő 5 gramm tiszta oxigént. Ez egy asztronauta számára 10 percre elegendő levegőt jelentene.
Trudy Kortes, a NASA Űrtechnológiai Misszióigazgatóságának vezetője kiemelte, a MOXIE nemcsak az első eszköz, amely egy másik bolygón oxigént állít elő, hanem a maga nemében az első technológia is, amely elősegítheti a jövőben más égitestek meghódítását.
Az eszköz elektrolízissel dolgozik: magas hőmérsékleten választja szét a szén-dioxid molekuláit, és állít elő oxigént. A Mars rendkívül ritka légköre 95 százalékban szén-dioxidból áll, a fennmaradó 5 százalékot elsősorban molekuláris nitrogén és argon adja. Az oxigén csak nyomokban van jelen.
A bőséges oxigénkészlet kritikus lesz, ha meg akarjuk hódítani a vörös bolygót. A NASA számításai alapján négy űrhajós Marsról történő felszállásához például 7 tonna rakétahajtóanyagra és 25 tonna oxigénre lenne szükség. Michael Hecht, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) munkatársa és a MOXIE-kísérlet vezető kutatója szerint egy egytonnás oxigénkészítő eszköz Marsra szállítása sokkal praktikusabb, mint 25 tonna oxigéné. Mint hozzátette, a Marson élő és dolgozó asztronautáknak egy évre mintegy egy tonna oxigénre lenne szükségük.
A MOXIE óránként tíz grammnyi oxigént tud előállítani. A szakemberek a következő két évben még legalább kilenc alkalommal akarják beindítani a berendezést.
A sikeres kísérlet egy nappal követett egy másik úttörő eseményt: először repült fel egy idegen égitesten egy robotizált helikopter. A MOXIE-hoz hasonlóan az Ingenuity nevű kétrotoros űreszköz is a Perseverance űrszondával utazott a Marsra.