Még februárban írtunk arról, hogy az orosz hatóságok és internetszolgáltatók arra készülnek, hogy egy terhelésteszt keretén belül az egész országot leválasszák a globális internetről. Az intézkedés célja, hogy kiderüljön, hogyan működne egy országon belüli hálózat, ha egy külföldi esetleges kibertámadás során Oroszországot elvágnák az internettől.
Hogy ennek technikai feltételei adottak legyenek, arról egy 2018-ban elfogadott törvénytervezet szól. Az orosz parlament csütörtökön most második olvasatban is megszavazta – 27 pontosítással – az orosz internet stabil autonóm működtetéséről rendelkező törvénytervezetet, amely bírálói szerint indokolatlan kormányzati ellenőrzést biztosít a web alkalmazása felett – írja az MTI.
A törvényt az előterjesztők indoklása szerint azért kell elfogadni, mert az Egyesült Államok kiberbiztonsági doktrínája a kibertérben végrehajtandó támadóműveletekkel számol, és mások mellett Oroszországot is fenyegető tényezőként nevezi meg.
kivéve a kriptográfiai információvédelemre és a nemzeti domainnév-rendszerre vonatkozó rendelkezéseket, amelyek 2021 januárjától lépnek majd érvénybe.
A jogszabály olyan infrastruktúra létrehozását kezdeményezi, amely „szavatolja az orosz internetes erőforrások működését abban az esetben, ha lehetetlenné válik az orosz távközlési szolgáltatók kapcsolódása az internethálózat külföldi gyökérszervereihez”. A dokumentum egyebek között rögzíti a forgalomirányítás szabályait, valamint azt, hogy miként kell érvényt szerezni nekik.
Központi ellenőrzés is jöhet
Ha az orosz kormány úgy ítéli meg, hogy az internet országon belüli stabilitása veszélyeztetett, akkor a tömegtájékoztatás- és távközlés-ügyi hatóság (Roszkomnadzor) központi ellenőrzést vezethet be az általános felhasználású hálózatban, és intézkedéseket foganatosíthat majd a fenyegetések elhárítása érdekében. A „rendkívüli” helyzetekben a Roszkomnadzor lesz felelős a szolgáltatások elérhetőségéért és a szolgáltatók tevékenységének összehangolásáért.
A projekt megvalósítása legkevesebb 30 milliárd rubelbe (kb. 130 milliád forint) kerül majd. A parlament információtechnológiai szakbizottságának elnöke, Leonyid Levin csütörtökön azt állította,
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök egyébként március végén azt állította, hogy Oroszország nem fogja követni Kína példáját a világháló rá eső szegmensének szabályozásában. A kormányfő emlékeztetett rá, az internet történelmileg úgy alakult ki, hogy működését jelentős mértékben az Egyesült Államok, nem pedig nemzetközi szerződések határozzák meg.
Ezért meg kell védelmeznünk az érdekeinket, nem azért, hogy mi valamit lekapcsoljunk, hanem hogy bennünket ne kapcsoljanak le – mondta Medvegyev.
A most 320:15 arányban megszavazott törvénytervezetet várhatóan jövő kedden fogják végleges, harmadik olvasatban elfogadni. A hatályba lépéshez a felsőház jóváhagyása és az elnök aláírása is szükséges.
(MTI)