Power bank kapcsán ekkora dobozt még nem láttunk, olyan mintha egy rajztáblát rejtettek volna el benne. Pedig nem, ez valóban egy telep, és nemcsak a mérete, de a súlya is tekintélyt parancsoló a maga 408 grammjával. Ez már buzogányfejnek is elég lenne, sőt ezt is eldobhatjuk, mint egyszeri tüntető a kockakövet – jelentős pusztítást képes okozni.
Az eszköz matt fekete borítása nem különösebben meglepő, ellenben az anyaghasználattal: a gyártó műanyagot alkalmazott a Blitzwolf BW-P8 borításánál, mi viszont jobban szeretjük a Xiaomi hasonló eszközeinek megoldását, hiszen az alumínium azért mégis csak alumínium.
A dizájn egyszerű: cégfelirat és logó, háromállású LED visszajelző. Sokkal érdekesebb a műszaki tartalom: 2 db hagyományos USB-A és egy PD protokollal ellátott Type-C csatlakozó a felhozatal – utóbbihoz kapunk is egy mindkét végén Type-C csatlakozós kábelt, tehát egy modernebb androidos mobil simán tölthető a power bankkal. A mobilaksin lévő Type-C port ugyanakkor képes a kétirányú átvitelre, ami annyit tesz, hogy ezen a porton keresztül tölthető a telep – és itt jön az eszköz macerás része.
PRÓBÁLJUK MEG HASZNÁLNI
A Type-C port alapvetően jó ötlet, de a használatot bonyolítja, hiszen egy Átlagos Árpádnak jó eséllyel nem lesz otthon olyan eszköze, amivel gyorsan visszatölthető a méretes power bank. Type-C portot csak-csak látott már életében, hiszen az új telefonok szinte mindegyike ilyennel van szerelve, de a legtöbb telefon saját töltőjével egész egyszerűen nem tölthető normális ütemben a mobilaksi.
Ha tehát valaki ilyenben gondolkodik, annak gondolnia kell arra is, hogy legyen megfelelő eszköze, amivel gyorsan újra tudja tölteni a telepet. A cég ehhez a Blitzwolf BW-PL4-et ajánlja, ami 45 W-os teljesítményre képes, csakhogy további 6000 forint kifizetését jelenti, szóval itt kicsit kezdtek elszállni a költségek.
Akinek van ilyen eszköze vagy egy PD képes laptopja – mint a Xiaomi Mi gaming notebook –, annak nem lesz gond a használat, a többieknek viszont muszáj valahogy áthidalni a problémát. Ha ez sikerül, akkor igazi elektromos Kánaán köszönt majd be, mert ez a fekete tégla tényleg
Quick Charge 3.0/2.0 kompatibilis, és ahogy említettük, PD képes az eszköz. A PD az USB Power Delivery rövidítése, ami viszonylag új szabvány, és egyik célja, hogy kiváltsa a hagyományos tápegységeket. A technológia lényege, hogy Type-C csatlakozón akár 100 W teljesítményt is képes továbbítani, tehát laptopot, TV-t, monitort és egyéb, saját tápegységgel rendelkező eszközt képes tölteni univerzális módon. Az új Xiaomi notebookok egy bizonyos teljesítmény alatt – például a Xiaomi Pro széria – már tudják is ezt az előremutató megoldást, vagyis ők is tölthetőek ilyen módon és ez visszafelé is működik.
Mivel napi szinten egy Xiaomi Mi Gaming laptopon dolgozunk, rádugtuk az eszközt a gép Type-C portjára, és nem kellett csalódnunk, szépen töltötte a gépet, igaz nem túl gyorsan. A vissza irány viszont ebben nem működik, vélhetőleg azért, mert a laptop nincs felkészítve a porton keresztüli töltésre.
Természetesen a világ összes védelmét megkapta a Blitzwolf BW-P8, szerintünk a TBC ellen is jó, de aki ezt nem hiszi el, az elégedjen meg a túltöltés, túláram, túlmelegedés, túltöltés, rövidzár, feszültségbeszakadás elleni protekciókkal. Ezeket próbáltuk is kiprovokálni, és a túláram védelem például valóban működik, 2.8 ampernál szépen le is old a telep.
A legtöbb töltő csak 18 W teljesítményre képes Type-C porton keresztül, PD protokollal. Ezzel szemben a tesztalany 43,5 wattot tud leadni, amivel jó eséllyel minden eddigi eszközön túltesz. A szokásos Blitzwolfos Spower szabvánnyal is tud elméletben 5 V-on portonként 2,4-et, ami a valóságban egy picit több is, inkább 2,8 amper. Nagyobb baj, hogy a gyorstöltéshez szükséges szabványokat csak a Type-C portján tudja, a hagyományosokon nem.
Megmértük a kapacitását is, már amennyire ezt otthoni körülmények között lehetséges. A probléma abból fakad, hogy az eszközeinket 5 V-on töltjük, míg a lítium-polimer akkumulátorok középfeszültsége 3,7 V, és a kapacitást is ehhez képest állapítják meg. Említettem már a 10% körüli veszteséget, ami hőként jelenik meg töltés közben? Ezzel is számolnunk kell, tehát a papíron 20 000 mAh kapacitás a valóságban valahol 13 320 mAh körül lehet – ez az érték jött ki a Xiaomi 2C power bank esetében is.
Ez egy viszonylag nagy teleppel ellátott telefon – Xiaomi Redmi Note széria vagy a Samsung Galaxy Note9 4000 mAh-s akkujával számolva – esetében valamivel több, mint három teljesen feltöltést jelent.
ÖSSZEGZÉS
Hasonló érzésekkel zárjuk a tesztet, mint a Xiaomi 2C esetében: brutálisan sok energia, egy nagyon innovatív technológiákkal felvértezett telepben. A két USB-A kimenet teljesen indokolt, a QC protokoll ma már kötelező, a PD szabvány pedig előre mutató. A baj csak az, hogy a Blitzwolf BW-P8 elég drága és a normális használatához kell egy extra és nem olcsó kiegészítő is. Elhisszük, hogy ez űrtechnika, de a 15000 Ft így is erős kicsit, főleg úgy, hogy a Xiaomi 2C PD technológia nélkül fele ennyibe kerül.