Tech

Nem a betörő a legnagyobb veszély a nagyira

Nem újdonság, hogy a fiatalok életük jelentős részét online töltik, de természetesen nem ők az egyedüliek. Az idősebb (55 évnél idősebb) felhasználók is egyre többen vannak jelen digitális platformokon, és ezzel párhuzamosan a családtagjaik amiatt aggódnak, hogy nem elég körültekintőek az informatikai biztonság kapcsán.

Ugyanakkor az emberek egyharmada nem tesz semmit, hogy megvédjék idősebb rokonaikat az online veszélyektől, így potenciálisan sokan lehetnek nagyobb kockázatnak kitéve – olvasható a Kaspersky Lab biztonsági cég közleményében.

Online tevékenységeink egyre nagyobb befolyással bírnak a mindennapi életünkre, és ez ugyanúgy igaz az idősebb korosztályra, mint a fiatalabbra. A Kaspersky Lab és a B2B kutatóintézet közös kutatása szerint az 55 év felettiek többsége, 84%-a naponta többször használja az internetet, 44%-a hetente legalább 20 órát van online.

Egy tavalyi kutatás megállapította, hogy ennek a korosztálynak átlagosan 4 olyan készülék van a háztartásában, amely képes internetre csatlakozni: általában 2 számítógép és 2 okostelefon.

Annak ellenére, hogy számtalan előnye van az ilyen szintű összeköttetésnek, a rokonok 60%-át nyugtalanítja, hogy az idősebb hozzátartozók nem teszik meg a szükséges óvintézkedéseket, amikor online vannak.

Az internetet használók 44%-a elismerte, hogy idősebb rokonaik találkoztak kiberfenyegetéssel

  • 15%-a online átverés
  • 15%-a rosszindulatú szoftverek és/vagy vírusok
  • 13%-a kémprogram áldozata lett.

Azaz összességében megállapítható, hogy a fiatalok félelme megalapozott. Ugyanakkor ellentmondás az, hogy bár az aggály valós, és az idősek kiemelten veszélyeztetettek, ezt mégsem követi semmilyen preventív lépés vagy támogatás.

Elözönlik a mamik és papik a netet
Ugrásszerűen megnőtt a hatvan éven felüli internetezők száma.

A válaszadók mindössze

  • 34%-a telepített biztonsági megoldást rokonaik készülékeire,
  • 32%-a rendszeresen oktatja és segíti szeretteiket,
  • 33%-a bevallottan nem segít és nem fordít elegendő figyelmet a kibercsapdák elleni védelemre.

„Az idősebb felhasználók igencsak sebezhető és rendkívül jól jövedelmező célcsoportot jelentenek a kiberbűnözők számára, akiket könnyen lehet malware, kémprogram vagy adathalász e-mailek segítségével becsapni. Az állandóan fejlődő kiberfenyegetések elleni küzdelem egyetlen módja a fokozott éberség és a hatékony biztonsági megoldások telepítése minden készülékre, a mobil eszközökre is. Ezek kombinációjával elkerülhetőek az adatvesztések vagy a pénzügyi visszaélések.” – mesélte Dmitry Aleshin, a Kaspersky Lab Termékmarketing részlegének alelnöke.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik