Öt hónappal az amerikai elnökválasztás után a Facebook most ismertette, miként fog fellépni a közösségi oldalán terjedő propaganda és álhírek ellen. Egy 13 oldalas jelentésben tette közzé a cég biztonsági fejlesztésekért felelős csapata, hogyan védi meg a civileket a manipulatív viselkedéstől.
„Mivel a Facebook egyre jelentősebb szerepet játszik a párbeszéd előremozdításában, szeretnénk nyilvánossá tenni, milyen módon próbáljuk biztosítani, hogy a felület biztonságos fórum lehessen az autentikus párbeszédek folytatására. A világot nyitottabbá és összekapcsoltabbá szeretnénk tenni”- írta Alex Stamos, biztonsági vezető.
A Facebook az utóbbi időben több eszközt is bevetett az álhírek visszaszorítására, ám a problémával kapcsolatban egy még súlyosabb jelenséggel is szembe kell nézniük,
Azzal, hogy egyes kormányok és szervezetek politikai célok érdekében rendszeresen, kampányszerűen tesznek közzé hamis tartalmakat, akár állami pénzből is finanszírozva.Ez túlmegy pusztán az álhírek terjesztésénél. A cél érdekében ezen szervezetek célzott adatgyűjtést is végeznek a felhasználókról, akár kormányzati megbízásból. Komplett hálózatot hoznak létre hamis profilokból, hogy azokon keresztül manipuláljanak vitákat, és alakítsák a közvéleményt.
A bábprofilok nemcsak kommentelnek, de tudatosan lájkolnak és osztanak tovább olyan tartalmakat, amelyekkel saját véleményüket erősítik. A kamufiókokat adatgyűjtésre is használják: ha valakinek az ismerősi körét szeretnék feltérképezni, egyszerűen bejelölik, akár egy másik ismerősnek kiadva magukat.
Mit lépnek Zuckerbergék?
A cég az „információs hadművelet” gyűjtőkifejezést használja ezen eljárásokra. A helyzetet az teszi egyedülállóvá, hogy nem automatizált módszerekkel terjednek a félrevezető tartalmak, hanem
„Ki kell terjesztenünk a biztonsággal kapcsolatos figyelmünket az olyan hagyományos zaklató viselkedéseken túl, mint a hekkelés, kártevők és spamek terjesztése egészen a sokkalta finomabb és ravaszabb megoldások felé, beleértve a civil párbeszédek manipulálására és becsapására irányuló támadásokat”- írják a dokumentumban.
Az intézkedés részeként a kamuprofilokat kezdték el szűrni nemrég gépi tanulással, és az aktivitások elemzésével.
A hamis profilok készítői sok esetben valódi felhasználók képeit lopják el, akár névvel együtt is. Mivel a fiókokat manuálisan, és nem automata módszerrel kezelik, ezért még nehezebb kiszűrni a rendszernek.
Ám mivel a fiókokat kezelő felhasználók egyszerre több profilt is kezelnek, ezért az aktivitási minták tehetik gyanússá azokat: sokszor egy időben kezdik el ugyanazokat a tartalmakat lájkolni, osztani, posztolni, vagy olyan csoportokba küldik a politikai tartalmakat, amelyek teljesen más téma köré csoportosulnak, például zenei csoportokba. Többek közt ezeket figyeli a Facebook nemrég bevezetett fejlettebb gépi algoritmusa.
Az adatgyűjtés ellen biztonsági intézkedéseket vetnek majd be, például kétfaktoros azonosítással próbálják elejét venni annak, hogy a támadók személyes adatokat lopjanak. Ez a rendszer azonosításkor nem csak jelszót kér, de elküld egy kódot a mobilunkra, s azt is meg kell adni, hogy be tudjunk lépni a fiókba.
A közösségi oldal egyben tájékoztatni is szeretné a célba vett, vagy gyaníthatóan radar alatt lévő felhasználókat. Szorosabb együttműködés várható az állami szervekkel is, amelyek a választások védelméért felelnek. Számos más partnerrel együtt pedig tanítani is kívánják a felhasználókat a tudatos tartalomfogyasztásra, és arra, hogy miként ismerhetik fel a manipulatív, vagy akár kamu tartalmakat.
Globális probléma
A Facebookot sok kritika érte az elnökválasztás idején, azzal vádolták, hogy nem lép fel elég hatékonyan a közösségi oldalon terjedő álhírek ellen, amelyek befolyásolhatják a szavazók véleményét is. Mark Zuckerbergék szerint nem számottevő az álhírek hatása, mivel
A szervezetten terjedő propaganda jelenségére ugyan az amerikai választás alatt figyeltek fel, mint problémára, az más országokban is zavart kelthet. Az álhírgyár mindenhol ugyanolyan manipulatív és veszélyes, és mivel ez a csata már a Facebookon zajlik, csak a közösségi oldalnak van akkora befolyása, hogy tegyen ez ellen.