Épp ma írtunk arról, hogy a neten az egyik legnagyobb érték a szolgáltatók által nyújtott biztonság és az abba vetett bizalom, erre az Anonymous kétszer aláhúzza ezt az állítást. Mondanánk, hogy köszönjük a megerősítést, de a módszer kicsit drasztikus.
A hálózat osztrák sejtje, az AnonAustria a tiroli tartományi betegkassza 660 ezer biztosítottjának adataihoz jutott hozzá. Ráadásul a csoport állítása szerint ehhez még csak fel sem kellett törni az egészségpénztár rendszerét, egyszerűen “belebotlottak” a hálón az adatokba. A konkrét hackeri tevékenység hiányát a pénztár is megerősítette, véleményük szerint a kórházaknak és mentőszolgálatoknak küldött adatokat publikálták. Az intézet természetesen bűncselekménynek tartja az AnonAustria akcióját, és feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.
A személyazonosságukat mindig körültekintően titkoló aktivisták az akcióval rá akarnak mutatni, hogy az adatok kezelése és tárolása nem elég biztonságos Ausztriában. Fel akarják emelni a szavukat az ellen az osztrák törvény ellen is, amely egy uniós irányelv alapján előírja, hogy a távközlési szolgáltatók hat hónapon át tárolják és a nyomozó hatóságok számára hozzáférhetővé tegyék ügyfeleik telefonhívásokkal és internethasználattal kapcsolatos adatait. Az adatok közé tartoznak a név és cím mellett a telefonszámok, az elektronikus postacímek, de a készülékek azonosító adatai is.
A hatóságok hozzáférésének korlátokat is szab a törvény a nyomozás tárgyának és az adatok jellegének a függvényében. A törvény jövőre lép életbe, az alapjául szolgáló uniós jogszabályt azonban várhatóan módosítják, mert több uniós tagállam bíróságai jogsértőnek találták.
A névtelen aktivisták néhány nappal korábban azzal hívták fel magukra a figyelmet az alpesi országban, hogy 25 ezer rendőr személyes adatait tették hozzáférhetővé az interneten. Korábban pedig osztrák pártok honlapjait törték fel.