NPL-CSF2 e nevet viseli az a hatalmas gépezet, amely egyszerre alkalmazza időmérésre a nemzetközi atomidőt és az egyezményes koordinált időt.
Egy új tudományos angol és brit tudósok által írt közlemény alapján bizonytalanságának értéke 2,3 X 10-16, ami eddig a legalacsonyabb, amit a nemzetközi szabvány szerint mértek.
Az atomórák átlagosan több tízmillió év alatt fognak késni egy másodpercet. Az Egyesült Államokban a NIST-F1 atomóra nagyobb bizonytalansággal működik a britnél, 3 X 10-16-nal, ez az óra 100 millió év múlva veszt csak el egy másodpercet.
A brit atomóra a jelen mérések alapján ehhez képest csak több milliárd év múltán mutat csak pontatlan időt.
Atomórának olyan típusú órát nevezünk, melyben atomok rezgésszámát használják fel egy pontos frekvencia előállítására.
A frekvenciát számlálóba vezetik, amely másodpercet és abból származtatott nagyobb időegységeket mutat.
Atomórákkal már a XX. század elején kísérleteztek, 1949-ben a National Bureau of Standards – amerikai szabványügyi hivatal, NBS – épített egyet, melyben az ammóniagáz részecskéinek rezgését használták fel.
Az első, cézium-133 atommal működő órát 1955-ben Louis Essen építette meg Angliában, a szintén Nemzeti Fizikai Laboratóriumban. Ezek után fogadták el nemzetközi egyetértéssel az atomórák által előállított másodpercet, mint a másodperc meghatározását. (forrás: Wikipedia)