A legfontosabb szempont a testesség: egyszerű, könnyed ételekhez könnyedebb gyöngyözőbort, a nehezebb falatokhoz pedig karakteresebb pezsgőt érdemes választani. A halakhoz vagy bármilyen tengeri herkentyűhöz érdemes chardonnay fajtából készült buborékosat (lazachoz inkább rosé pezsgőt) fogyasztani, a vörös húsokhoz pedig például furmintból készült, érettebb italt. A gombával készülő ételeknél – legyenek azok rántottak, töltöttek, vagy sültek – a kifejezetten hosszú érlelésű pezsgők hozhatják el a várt hatást, köszönhetően a markáns jegyeknek.
Figyelni kell emellett a savtartalomra is: a nehezebb – a magyar konyha szerves részét képező – főételekhez jó, ha magasabb savtartalmú habzóbort keresünk, a desszertekhez, vagy édesebb ízekhez pedig a pezsgő cukortartalmát is érdemes figyelni. Ezt az ital második erjesztése után hozzáadott expedíciós likőr, azaz a dosage szabja meg: ha a címkén a Demi-Sec feliratot, vagy 33-50 g/l közti értéket olvasunk, nyugodtan emeljük le a polcról.
A kemény, érett sajtokhoz (cheddar, parmezán) testesebb, magasabb cukortartalmú pezsgőt nyissunk, a könnyed, krémes társait (camambert, brie) pedig egy szárazabb társa teszi majd igazi élménnyé.
Nem kell persze bonyolult fogásokat az asztalra tenni ahhoz, hogy megérje kihúzni a dugót egy buborékos ital palackjából: egy rántotta, vagy egy tojásos reggeli kedvéért is érdemes hosszan érlelt, száraz pezsgőt bontani.
Ha többfogásos ebédben vagy vacsorában gondolkodunk, úgy, hogy minden egyes étel mellé italt szeretnénk fogyasztani, akkor érdemes észben tartani az aranyszabályt, miszerint mindig a száraztól az édesebb, vagy a frissen palackozott tételtől az érleltebb felé haladjunk.
Jó példa mindezekre a 11. Rosalia Fesztivál – Rosé és Pezsgő Liget idei bora, a Rosalia rosé. Az egzotikus gyümölcsökre emlékeztető illatú, hosszan és intenzíven érezhető epres zamatú ital akár önmagában fogyasztva is élményt ad, de lazachoz, tiramisu-hoz, vagy akár eperhez, málnához, vagy cseresznyéhez is bátran ajánljuk.