Az utóbbi évtizedekben nagyítóval kellett keresni azokat a gyereksztárból lett felnőtt sztárszínészeket, akiknek szakmai karrierje és magánélete nem siklott ki a kábítószer, depresszió, kiégés vagy az alkohol miatt. Ugyan Macaulay Culkin, Miley Cyrus és Demi Lovato vissza tudtak kapaszkodni a mélységekből, sokkal inkább az a tanulság, hogy jóval több a küzdelem azok életében, akik nagyon fiatalon, gyerekként vagy tiniként kerülnek a szórakoztatóiparba.
Amanda Bynes élete is ilyen: gyerekszínészként ismerte meg Amerika, a 2000-es évek nagysikerű tinivígjátékainak közkedvelt főszereplője volt, külsejével, megjelenésével igazi példakép volt a tizenéveseknek. 2010 nyarán azonban váratlanul felhagyott a filmezéssel, a drogproblémái miatt borzalmas dolgokat irkált a közösségi oldalaira, majd úgy megindult a lejtőn a balhékat és az azokkal járó jogi procedúrákat illetően, hogy Shia LaBeouf ámokfutásai gyerekcsínyeknek tűntek Byneséi mellett.
Mielőtt részleteznénk, hogyan került az egykori színésznő egy Britney Spearséhez nagyon hasonló gyámsági eljárás alá, néhány pontban idézzük fel, miket művelt 2010-ben kezdődő mélyrepülése óta. Itt érdemes megjegyezni, hogy már 2006 óta gondjai voltak a kábítószerrel, a Micsoda srác ez a lány! című vígjátékát ugyanis nem tudta lelkileg feldolgozni – ahogy sokunk a magyar címet sem.
Amikor kijött a film és megnéztem, több hónapig tartó mély depresszióba estem, mert nem tetszett, ahogy a filmben kinéztem fiúként. Erről soha senkinek nem beszéltem
– nyilatkozta évekkel később. Zavarta, ahogy a filmben ábrázolták, és szeretett volna vékony maradni, mert félt, hogy Hollywood kiveti magából, ha meghízik. Emiatt drogozni kezdett, amit utolsó filmjéig, a Könnyű nőcskéig folytatott. A film megjelenése után vonult vissza a nyilvánosságtól egy poszttal, melynek megírásakor szintén tudatmódosító szer hatása alatt állt. Jó párszor járt rehabon is kábítószer-függősége miatt, de képtelenség volt huzamosabb időre józanná tenni a színésznőt.
Íme a lista:
- 2012. április 6.: Ittas vezetés miatt letartóztatták, miután belehajtott egy parkoló rendőrautóba. Minden ellene felhozott vádat tagadott.
- 2012. április 10.: Kiderült, hogy balesete előtt egy másik járművel is ütközött egy kaliforniai autópályán, ám a helyszínről elmenekült.
- 2012. június 5.: Bynest beidézték a bíróságra, emiatt Twitteren Barack Obamának kezdett üzengetni, hogy rúgja ki a rendőrt, aki ellene akar tanúskodni.
- 2012. augusztus 5.: Ismét ittas vezetésen kapták, ezúttal Los Angeles egyik legforgalmasabb utcáján.
- 2012. szeptember 5.: Börtönnel fenyegették a színésznőt a rengeteg károkozás miatt, kiderült, hogy jogosítványa is rég lejárt.
- 2012. szeptember 21.: Ügynöke, sajtósa és ügyvédje is lelépett Bynes mellől, miután egy teljes hónapon keresztül nem tudták elérni a színésznőt.
- 2013. március 22.: Bynes a Twitterre posztolt egy furcsaságot, egészen konkrétan nyilvánosan könyörgött szexuális erőszakért, miután azt írta, „szeretném, ha Drake szétgyilkolná a vaginámat”.
- 2013. május 22.: Egy házibuliban kábítószert találtak nála, egy nappal később letartóztatták, mert beszámíthatatlan állapotban kidobott egy üveg bong pipát az ablakon. Pszichiátriai kivizsgálásra küldték.
- 2013. május 25.: Arról posztolt a Twitter-oldalán, hogy minden ellene felhozott vád hazugság, sőt, egy rendőr szexuálisan zaklatta, mikor bevitték az őrsre. Másnap este arról írt, hogy az egész családját beperli, akik a háttérben próbálják lejáratni őt, és még a pénzét is pofátlanul ellopják.
- Pár nappal később a New York-i rendőrséget is beperelte, mert szerinte illegálisan hatoltak be a lakásába, hazudtak arról, hogy kábítószert találtak nála, és akarata ellenére vitték pszichológushoz. Emellett vallomást tett azzal kapcsolatban, hogy egyébként is allergiás a kábítószerre és az alkoholra.
- Május végén mellműtétet végeztek rajta, június elején már kivetette az implantátumokat.
- Ugyanezen év júniusában egy kaszinóban támadt rá egy rajongójára, aki közös képet kért tőle. A férfit a biztonsági őrök menekítették ki a nő kezei közül. A színésznő olyan ruhákban volt a helyszínen, amelyeken még a lopásgátló is rajta volt, tehát nem feltétlenül legális úton juthatott azokhoz.
- 2013 júliusában előbb egy ház kocsifelhajtóján gyújtott tüzet illegálisan, majd ezt követően megpróbálta felgyújtani a saját kutyáját, az állatot ugyanis egy dohánybolt előtt lelocsolta egy kanna benzinnel. Szemtanúk látták a gyújtogatást, amire a színésznő azt felelte, „valaki égési sérüléseket okozott a szeretett ebének”.
- Szintén júliusban kellett bíróságra vonulnia, miután megvádolta az említett rendőrt szexuális zaklatással: kék parókában ment a bíróságra, „hogy még komolyabban vegyék”.
- 2014-ben a TMZ megszerzett egy hangfelvételt, melyen arról beszélt, szeretné megölni az apját, eltörni az anyja csontjait, majd úgy felgyújtani a házukat, hogy abból hamu se maradjon.
- Ezután azt nyilatkozta, apja szexuálisan zaklatta őt, később a sztorit viccnek nevezte, amit csak azért írt ki a Twitter-oldalára, mert szerinte mikrocsipet ültettek a fejébe.
Gyámság alatt
Sorozatos mentális összeomlásai után Amanda Bynest a szülei 2013-ban gyámság alá helyezték, azaz legtöbb döntését ők felügyelték onnantól kezdve, ahogy a vagyonáról is rendelkezhettek. Ugyanez történt Britney Spearsszel is, ám Bynes gyámsága azért kapott kisebb nyilvánosságot, mert meglehetősen elvonultan él a sajtó figyelme elől, kevés a megbízható információ, ami a jogi eljárást részletezné.
Az NBC egyik riportere, Doha Madani idén ősszel adott interjút a Buzzfeednek, melyben részletezte, mit is kell érteni pontosan Bynes gyámsága alatt.
Az nyilvánvaló, hogy kevesebb pénz van az ő ügyében, mint Britney esetében: Bynes tizenegy éve nem színészkedik, de nyilván vannak tartalékai. A filmjeit sugározzák, abból csurran-cseppen valami számára. Jön pénz, az nem kérdés, az apja pedig egyébként is fogorvosként praktizál hosszú évtizedek óta Kalifornia egyik legelőkelőbb részén.
Döntéseit hasonlóképp korlátozzák, ahogy Spearsét: pénzügyi és személyes ügyeiben a szülei döntenek helyette, engedélyt kell kérnie, mikor hová megy, miről adhat interjút. 2017-ben a színésznő anyja ezt már túlzónak ítélte, így benyújtott egy kérelmet, hogy legalább a pénze felett ne rendelkezzenek a továbbiakban, ennyi minimális szabadságot visszaadva lányuknak. Máig nem egyértelmű viszont, hogy ez valóban megtörtént-e: erről az NBC-s Madani sem tud semmit, de egy 2016-os bírósági dokumentumban az áll, a színésznő pénzét vagyonkezelésbe helyezték, magyarán mégiscsak mások rendelkeznek a vagyonáról.
Sarah Wentz, a Fox Rothschild ügyvédi iroda ügyvédje azt mondja, igencsak valószínűtlen, hogy Bynes anyjának szava önmagában elegendő legyen egy ilyen döntéshez: vélhetően több szakember készít évenkénti jelentést a volt színésznő mentális állapotáról, és ha vagyonkezelésbe helyezték a pénzét, annak az az oka, hogy még mindig cselekvőképtelen. Ebben az esetben a jogutódok (Bynes szülei) kezelik a vagyont. Ha valóban nem lennének vele egészségügyi gondok, leválthatná a felette lévő személyeket, így visszakapva a kontrollt.
Madani pedig azt emelte ki a Spears-Bynes összehasonlítás kapcsán, hogy a közvélemény teljesen máshogy ítéli meg a két sztár gyámsági ügyét. Spears a nagy nyilvánosság előtt éli az életét, fellépései megszervezésében korábban részt vett, albumokon dolgozott, tehát felmerül az emberekben, hogy kontroll nélkül is tudna élni. Bynes élete azonban jó ideje privát, bár tudvalevő a bulvársajtóból, hogy voltak vele gondok, de alapvetően inkább mindenki csak sejti, mi lehet vele, és ebből alakult ki egy elképzelés, hogy szüksége van vagy lehet segítségre.
Spears popsztárként elért sikerei és az, hogy két gyerek anyja, eleve kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy szüksége van-e arra, hogy életét mások irányítsák. Howard Breuer PR-szakértő is látja a párhuzamot a két sztár között, de a különbségek szerinte sokkal erőteljesebbek. Bynesról sejtjük, hogy mentális gondjait évek óta próbálja leküzdeni, de azon túl, hogy arctetoválást csináltatott, különös orr-piercingeket visel, még nem jelenti automatikusan azt, hogy rosszul érzi magát a gyámság alatt.
Ugyan Spears is tett furcsa dolgokat a lesifotósok előtt, később pedig a közösségi médiában is nem egyszer „elszabadult”, számára ezek voltak a kizárólagos lehetőségek, hogy kifejezze magát. A leginkább tetten érhető különbség kettejük között – mint azt a szakértő mondja –, hogy
Bynes az utolsó interjúját 2018-ban adta, akkor arról beszélt, évek óta józanul él, és szégyelli, ahogy korábban viselkedett. Akkoriban kezdett divattervezőnek tanulni egy amerikai egyetemen (ahonnan kirúgták egy kis idő múlva, de végül visszavették) – szóval magánélete mondhatni, nyugodt lett az ámokfutása után.
#FreeAmandaBynes
A Framing Britney című dokumentumfilm, mely a Spears gyámsága körüli problémákra és vitatott döntésekre fókuszált, ismét felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire ijesztő az, ha valaki nem ura saját életének. Az énekesnő végül bíróság elé vitte az ügyét, ez mindent megváltoztatott a sajtóban is, amely addig csak összeesküvés-elméletekből tudott tájékozódni. Az énekesnő végül megszabadult apja, Jamie Spears gyámsága alól, életét a továbbiakban saját döntéseivel folytathatja (pénzügyi segítséget a továbbiakban is kap, de már nem kell engedélyt kérnie az apjától, ha mondjuk szeretne elmenni a boltba). Abban, hogy az énekesnő ki tudott törni a rabságból, melybe belekényszerítették, a #FreeBritney mozgalomnak is volt némi szerepe. Bár 2008 óta léteznek, széles körű ismertséget csak 2019-ben szereztek.
Akkor egy Britney Spears-tematikájú podcastműsorban feltűnt egy személy, aki állítólag az énekesnő jogi csapatához tartozott korábban. Ebből derültek ki különös dolgok, melyek arról árulkodtak, Spearstől lényegében elvették a saját életét különféle jogi lépésekkel. Ekkor indult be komolyabban a #FreeBritney mozgalom, mely a gyámság megszüntetésének elérését tűzte ki célul. Valódi mérőszámokat nem ismerünk, így nem tudni, mekkora is volt a mozgalom hatása a bíróság későbbi döntésére, ám világos, hogy nyilvánosságot adtak az ügynek, mely heteken, hónapokon át tematizálta a bulvárlapok cikkeit, nem beszélve a mozgalom nevéből következő Twitter-hashtagről, amely egy időben olyan népszerűvé vált, hogy csak a Spearsről szóló dokumentumfilm megjelenése utáni napokban 250 ezernél is több tweetben használták.
A mozgalom egyik fő szervezője, Megan Radford nemrég úgy nyilatkozott, nem Spears ügye az egyetlen megoldandó kérdés a gyámságot tekintve, Amerika-szerte problémás ez a fajta korlátozás, emiatt Bynes ügyére is nagy figyelmet fordítanak a jövőben. Első lépésként egy Twitter-fiókot indítottak, de cikkünk írásának pillanatában ez még csak 1125 követőnél járt. Ebből tisztán látszik, hogy vagy a nagyon kevés információ hátráltatja az új mozgalom térnyerését, vagy a Bynesról kialakult kép (balhés, botrányhős) miatt érdektelenek az emberek.
Radford szerint az egyetlen dolog, ami őket valóban hátráltatja, hogy Bynes elzárva él a nyilvánosság elől, és amíg ő maga nem jelzi, hogy számára a gyámság megterhelő, kényelmetlen, sok dolgot ők sem tehetnek. Idén áprilisban egyébként Bynes jelenlegi ügyvédje, David A Esquibias a Fox News-nak arról beszélt, az egykori színésznő jól érzi magát, függetlenül él, újra iskolába jár. Emellett azt is elmondta, hogy a gyámság jót tesz neki, de amennyiben már kényelmetlenné válik számára, megszüntethetik azt, így is napról napra mérlegre helyezik, van-e egyáltalán még értelme. A bíróság szeptemberben már előzetesen foglalkozott Bynes ügyével: akkor 2023 márciusáig meghosszabbították a gyámságát, a határidő letelte viszont nem jelent majd automatikus meghosszabbítást, minden az érintettektől függ.