Szórakozás

A tíz legtutibb nyuszi a világon

Hatalmas a fülük, elképesztő a mozgáskultúrájuk, simogatnivalóan szőrösek, és számukra a húsvét a leggyászosabb ünnep - összeszedtük a világ legismertebb nyulait.

Nem mennénk bele abba, hogy mi volt előbb, a húsvéti nyúl vagy a csokitojás, az biztos, hogy a nyulak lettek a tavaszi ünnep sztárjai. De nemcsak ilyenkor nyugszik rajtuk a világ szeme, kultúránk teli van híresebbnél híresebb tapsifülesekkel, ezekből mutatunk be önkényes válogatás után tízet.

Fizimiskájuk eleve rajzfilmvászonra teremtette őket, első körben innen szemezgetünk. A biológia törvényeinek több ponton is ellentmondó Kockásfülű nyúl kezdi a sort. Egy sor különleges tulajdonsága van, egyrészt zöld, piros-fehér kockás fülekkel. Másrészt a füleiből helikopter rotort képest csinálni, azaz tud repülni. Harmadrészt érdeklik az emberek, olyannyira, hogy távcsőjével folyamatosan azt fürkészi, hogy hol történik igazságtalanság, amit helyre tehetne. Példamutatóan él: még ki sem nyitotta a szemét, de már tornázik (és ahogy a lenti kisfilm mutatja, nem irtózik a hótól sem).

Távoli, természetes színű rokona Tapsi Hapsi, akinek táplálkozási szokásai kissé egyoldalúak, de szintén az egészséges életmód felé terelheti vele a nézőket. Fitneszguru-előfutár volt Bob is, kevésbé lelkes társával, Bobekkel. A cilinderben lakó két fehér nyuszi is testmozgással kezdi a napot, utána keveredik mindenféle kalamajkába. Külön nevet nem kapott  a szovjet Nu pagagyi hőse, ahogy az őt unos-untalan kergető Farkas sem.

Irodalmi kalandorokban is bővelkednek a tapsifülesek. A legismertebb talán a Micimackó társaságába tartozó, szintén egyszerű nevet viselő Nyuszi. Ő a mesekönyvnek az a figurája, akire hasonlító ismerőse a világon szinte mindenkinek van. Kicsit önző, kicsit kényszeres, kicsit szeret fontoskodni, és mégis nagyon lehet szeretni, bár ez utóbbiról talán ki kéne kérni barátai és üzletfelei véleményét is.

A könyvekből számos példát lehetne még hozni, mi talán érthető elfogultság okán Lázár Ervin fékezhetetlen agyvelejű figuáráját emelnénk ki a sorból. Amoro, a szabad foglalkozású nyúl, aki nem mellesleg káposztaszakértő volt, azért került nehéz helyzetbe, mert a nyúlfutást oktató bizottság szerint rémes a mozgása. Követendő példaként egy teknőst állítottak neki, ő pedig inkább kereket oldott. Végül a Négyszögletű Kerek Erdőben talált menedékre.

Hirdetnek és vetítenek

A nyulak már a reklámszakmába is beugrándoztak. Gondoljunk csak bele, hogy a bárgyú mosolyú, elképesztő színű nyuszi fáradhatatlanságával hány elemet adhattak már el! A legjobban eltalált hirdető tapsifüles mégis az, aki nem sokat mutat meg magából, csak a fejét. Annál több látszik viszont a belőle készült logóval megjelenő újságban a lányokból.

A filmvilág sem lehetett meg nélkülük. Roger nyúlnak sikerült az a fegyvertény, hogy rajzfilmfigura létére hús-vér emberekkel játsszon együtt. A világtörténelem legfélelmetesebb nyula kétség kívül a brit Monty Python Gyalog galopp című produkciójában tűnt fel. Hogy mi a rettenetes a Caerbannog barlangban lakó állatban? Ha valaki még nem tudná, az alábbi bejátszás ad némi támpontot. (A jelenet eredeti nyelvű, hosszabb verziója ide kattintva érhető el.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik