A 66 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Hámori Luca az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia ökölvívótornáján, miután a negyeddöntőben egyhangú pontozással 5-0-ra kikapott az algériai Iman Heliftől.
Az algériai versenyző a továbbjutása utáni nyilatkozatát az origo idézte. Helif először az edzői stábnak köszönte meg a győzelmét, majd hozzátette:
A versenyzésem az összes nő méltóságát és becsületét érinti. Engem már évek óta ismer az egész arab világ és mindenki tudja, hogy küzdök a Nemzetközi Boksz Szövetség ellen, amely elnyomott engem, de Allah mellettem áll. És igen, büszke vagyok a teljesítményemre. Közel nyolc éven át készültem erre az olimpiára, így ma teljes mértékben készen álltam, hogy megnyerjem a mérkőzést. Megnyerem az elődöntőt és utána az aranyérmet is.
A szombati találkozó azért mutatott túl egy átlagos bokszmérkőzésen, azért okozott Helif szereplése nemzetközi botrányt, mert tavaly kizárták az ökölvívó világbajnokságról a megengedettnél magasabb tesztoszteronszintje miatt (nem csak őt, hanem a már szintén elődöntős tajvani Lin Yu-tinget is).
Csakhogy a vébét a nemzetközi bokszszervezet, az IBA rendezi, míg az olimpiai tornát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, és a NOB engedte indulni az algériait (és a thaiföldit is), akinek előző ellenfele, az olasz Angela Carini 46 másodperc után feladta a küzdelmet, mint mondta, akkora ütést kapott, amilyet korábban még sosem.
Így vált egyetlen bokszmeccsből a nemzetközi sportéletet megrázó és a közösségi médiát napok óta megosztó ügy, amelyben már a politikusok is világszerte széles körben állást foglaltak.
Éppen ezért érdemes meghallgatni, miként nyilatkozott a nyolcaddöntő után Angela Carini, majd a negyeddöntő után Hámori Luca.
A 25 éves olasz lány pénteken bocsánatot kért ellenfelétől azért, amit a mérkőzést követő elkeseredésében mondott:
Ez a sok vita elszomorít. Ha a NOB azt mondta, hogy harcolhat, tiszteletben tartom ezt a döntést… Bocsánatot szeretnék kérni tőle és mindenkitől. Dühös voltam, mert az olimpiai álmaim füstbe mentek.
Hámori pedig óriási emberi tartással, méltósággal, sportszerűséggel sok más érzése, gondolata mellett úgy fogalmazott:
Próbáltam sportszerűen viselkedni, ahogy az ellenfelem is, rá sem lehet mondani egy rossz szót sem. Ez a pár nap mindenkinek nehéz volt, neki is, nekem is. És pont ezért szerettem volna megmutatni, hogy tisztelettel vagyok felé, és nincs róla egy rossz gondolatom sem. Erről nem ő tehet. Ez most így alakult, mind a ketten kiálltunk küzdeni, ez most így alakult.
És a végére még ide biggyesztjük azt a Kele János kollégánk által írt véleménycikket, amely nem csak állást foglal, de egyben tökéletesen irányt mutat a témában: