Bármilyen nehezen is ment a beilleszkedés, Péter idővel feltalálta magát. Mert egy katonagyerek mindenhol a talpára esik, a jég hátán is megél – hallotta folyton az apjától. A suliban legjobban az irodalmat és az éneket szerette. A testnevelést, bár a nagy bajuszú, vicces tanárt kedvelte, igyekezett megúszni. Vagy azt adta elő, hogy otthon hagyta a felszerelését, vagy betegségre hivatkozott, persze orvosi igazolás nélkül. Bandi bácsi egy idő után megunta, jött az egyes, a beírás. Péter ilyenkor rezzenéstelen arccal adta oda az ellenőrzőjét a testnevelőnek. Minden jobb volt, mint hogy a combjain lévő nadrágszíjnyomokról kérdezzék.
Váczi János, ahogy hazaérkezett a laktanyából, raportra rendelte Pétert. A fiú katonásan bejelentkezett, megállt a nagyszobában lévő szőnyeg szélén, majd szó nélkül nyújtotta az ellenőrző könyvét. Az őrnagy hosszan, néha rosszallóan a fiára pillantva böngészte az okmányt, aztán ha nem volt oka az örömre, csak annyit szólt: na gyere, fiam!
Jobb esetben a tiszti egyenruhája övét vette le a derekáról, roszszabban a gyakorlónadrág vastag, súlyos szíját használta.
Egyszer megköszönöd, hogy kemény voltam veled
– hangzott el minden alkalommal, mielőtt a fiú átölelte a hatalmas fotel háttámláját.
Csattant a szíj. Nem egyszer, tízszer.
Péter szó nélkül állta, könny nem jött a szeméből, nem adta meg az apjának azt az örömöt, hogy sírni lássa. Belül zokogott. Az őrnagy elvtársnak pontos koreográfiája volt ezekre az alkalmakra: a fenyítés után lehajtott egy decit a fekete címkés cseresznyepálinkából, elindította a Sosztakovics-lemezt, kényelmesen elhelyezkedett az apjától örökölt fotelban és a szemét lehunyva belefeledkezett a zenébe. A fiú nem tudta eldönteni, hogy az apja a lelkiismeret-furdalás miatt vagy a jól végzett munka jutalmaként utazik a keringő dallamain. De tulajdonképpen mindegy volt, a feneke, a combja ugyanúgy sajgott.
Nyolcadik után az apja parancsára egy autószerelő szakközépbe adta be a jelentkezését, mert a katonai főiskola előtt az érettségi mellé „jól jön egy hasznos szakma”, a második helyre ő választhatott: egy színjátszó csoportjáról nevezetes, az őrnagy elvtárs szerint linkeknek való gimnáziumot írt be. Abban bízott, hogy a gimi felvételijén egy szívből előadott verssel meggyőzi a tanárokat. Esélye sem volt a vers elmondására, az apja egy rövid telefonnal elintézte a sorsát, két nap múlva jött az értesítés: szeptembertől az autószerelő suliban kezd.
Két évig bírta. Gyűlölte az olajszagot, a tengelykapcsolók, kardántengelyek, lengéscsillapítók földhözragadt precizitását, nem érdekelte a felturbózott motorok aszfaltszaggató sebessége; a magasba
vágyott, a sírva nevetős versek, világmegváltó monológok végtelen
szférájába. Az évzáró után otthon az apja kezébe nyomta a bizonyítványát, és halkan csak annyit mondott: „többet nem megyek”. Aztán letolta térdig a nadrágját, dacos arccal, pucér fenékkel ölelte át a fotel támláját. Egy húszas volt a súlyos engedetlenség ára.
Az ellenszegülés után Pétert másnap reggel néhány soros üzenet várta a konyhaasztalon. Apja katonás betűkkel tudatta vele, nem tart ingyenélőket, a jövőben fizetnie kell a szállásért és az ételért, és tételesen felsorolta a feladatokat is, a bevásárláson keresztül a mosogatáson át a takarításig. Olyan volt a levél, mint egy rovancslista. A legapróbb részletre kiterjedő. Utóiratként a társalgásukat is meghatározta, az őrnagy elvtárs közölte, ezentúl számára Péter nem több, mint levegő, csak akkor szóljon hozzá, ha életbevágó dologról van szó.
A fiú, ahogy lábra tudott állni, azonnal munkát keresett. A nyarat a barátnője, a nyakigláb, mindig mosolygó Barbara apjánál, egy állatorvosnál töltötte, csirkéket oltottak a környékbeli téeszekben, egy vagon pénzt keresett. Ősszel a plakátragasztókhoz került, az estéit megosztotta egy színjátszó kör és a dolgozók gimnáziuma között. Már nem zavarta a magukat színésznek álmodó társak tájszólása, barátokra talált köztük.
Az apjával beszéd helyett a hűtőszekrény melletti fekete palatáblán értekeztek. Az őrnagy a fizetésnapon Péter neve mellé odaírta az összeget, hogy mivel tartozik a lakhatásért, ő pedig a konyhaasztalra tette a pénzt. A fiú a 18. születésnapja évében egy falinaptáron húzogatta le minden este az eltelt napot.
Nagykorúsága jutalmaként a szivaccsal letörölte a nevét a palatábla mértani pontossággal, krétával kettéosztott feléről, majd a függőlegeshez igazított tábla keretének hátulját a szájából kivett rágóval ferdén a falhoz
ragasztotta.
Pétert a sikeres érettségi után elsőre felvették a színművészetire, bár az egyik neves rendező megjegyezte, a tájszólásán majd dolgozniuk kell. Nevetve csak annyit válaszolt: jaú! Amikor az osztálya egyik legtehetségesebb tagjaként átvette a diplomáját, az első dolga volt azt a tanulmányi osztályon lefénymásoltatni. Firkantott rá két sort, majd hányaveti módon összehajtotta, borítékba tette és ráírta az apja címét. A laktanyába küldte, a parancsnok részére. Feladót nem írt rá.
Váczi János érdeklődve bontotta fel a láthatóan civil levelet. A fia fénymásolt diplomájának hátoldalán a következő állt:
Kösz, Apa (alezredes)! Üdvözlöm Sosztakovicsot is!
Ezredes vagyok, már ezredes! – dohogott. A laktanyaparancsnok fejében egy pillanatra megfordult, hogy gúnyt űz belőle a fia, de aztán gyorsan elhessegette a gondolatot. Töltött magának a jobb napokra tartogatott fekete címkés cseresznyepálinkából, majd elégedettséggel az arcán belehuppant az akkor már az irodáját díszítő füles fotelba. „Látod, Péter, érdemes volt”, mormogta maga elé.
Mielőtt a távirányítóval bekapcsolta volna a Toshiba lemezjátszót, kiszólt a parancsnoki titkárságot vezető főtörzsnek: ma már senki se zavarjon! Fejére tette a fejhallgatót, maximumra állította a hangerőt és elindította a bakelitet. Ahogy felcsendült a ringató valcer, a férfi kényelmesen hátradőlt és a derekán ösztönszerűen meglazította a nadrágszíját.