Több mint két hónapja tartanak a Magyar Tenisz Szövetségben (MTSZ) a belső vizsgálatok, illetve egy rendőrségi nyomozás is folyik a feljelentésük alapján. Mindezeket az MTSZ azért indította el, hogy feketén-fehéren kiderüljön, kiket terhel felelősség azért, hogy
- a pandémia kellős közepén a szövetségben hónapokon át ipari szinten hamisították a negatív PCR-tesztekről szóló igazolásokat,
- a versenyzők és az őket kísérő edzők e hamis papírok felhasználásával utazhattak külföldre, vehettek részt korosztályos, illetve felnőtt tornákon,
- így a többi között a novemberi, torinói Davis-kupa világdöntőn is ilyen igazolást kaptak az utazók.
Utóbbi tényt maga a korábbi szövetségi kapitány, Köves Gábor ismerte el lapunknak, míg az MTSZ az ügy kirobbanása után azt közölte: „a szövetség egyes sportolói, edzői és munkavállalói is érintettek lehetnek”.
Sütő Csilla, a Magyar Tenisz Szövetség főtitkára a 24.hu-nak korábban elismerte, már három héttel az ügy kirobbanása előtt tudomást szerzett a hamisítás tényéről, ezért a szövetség által megbízott válogatott keretorvos és egészségügyi vezető, Dr. Szatmári Attila szerződését 2022. január 14-én közös megegyezéssel, saját hatáskörben megszüntette. Február elején az MTSZ elnöksége elé került az ügy, és a testület a válogatott koordinátora, Marosi Katalin munkaviszonyát is azonnal megszüntette.
Sütő Csilla megkeresésünkre tagadta, hogy ő vagy a sportigazgató, Sávolt Attila tudott volna bármiről is, mivel „sajnálatos módon egyetlen, sajtónak nyilatkozó személy, illetve szülő sem tájékoztatott bennünket az esetlegesen kiállított hamis igazolásokról”.
A szövetség ennek ellenére közleményében azt ígérte: azon túl, hogy
- fegyelmi eljárást kezdeményezett hat szövetségi edző, a főtitkár, a sportigazgató, valamint az említett PCR-tesztek elvégzéséért felelős orvos ellen, és Sávolt Attila munkaviszonyát fel is függesztette, még rendőrségi feljelentést is tett az ügyben.
- Továbbá mindenben együttműködik a vizsgálatot folytató hatóságokkal, és a vizsgálat eredményeiről tájékoztatni fogja a nyilvánosságot.
Lapunk megkérdezte az MTSZ-től, hol tartanak a vizsgálattal, van-e eredménye, tudják-e már ki vagy kik a felelősök és miben, ám választ nem kaptunk érdeklődésünkre.
Mivel a SOTE, illetve a Magyar Orvosi Kamara is lefolytatta a maga belső vizsgálatát, ezért őket is megkerestük.
A SOTE annyit közölt, a korábbi, elsősorban a keretorvost érintő intézkedéseken túl, „a Magyar Orvosi Kamara és a Nemzeti Védelmi Szolgálat eljárásának lefolytatása után, ezek részletes eredményét megismerve hozza meg az említett orvos munkavégzésére irányuló döntését.”
A Magyar Orvosi Kamara az alaptörvényre hivatkozva utasította el a választ, mondván, „a MOK etikai szervei által folytatott konkrét etikai eljárásokkal kapcsolatban harmadik személyek, szervek – ideértve a sajtót is – részére tájékoztatást a kamarai etikai szervek hivatalból vagy kérelemre nem nyújtanak.”
Az egyetlen konkrétum a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól érkezett. Arról tájékoztattak, hogy
az említett ügyben több feljelentés is érkezett, amely alapján a BRFK hamis magánokirat felhasználása vétség gyanúja miatt rendelt el nyomozást. Gyanúsítotti kihallgatás nem történt.
A vélt vagy valós elkövető(k), felelős(ök) személyéről egyelőre nem lehet tudni semmit. Ami bizonyos:
- sportági hírek szerint Sávolt Attila sportigazgató egy hónap elteltével márciusban újra munkába állt.
- A szövetség fegyelmi bizottsága az alkalmazottakat és az ex-alkalmazottakat, ellenőrző testülete pedig a felnőtt versenyzőket már rég meghallgatta.