Baráti versengés, vagy az olimpia előszobája?
Egyelőre nem teljesen tiszta, pontosan mekkora is a presztízse a versenynek. Ezt az állításunkat csak alátámasztja, hogy eredetileg az egyetlen pályázó, Hollandia adott volna otthont a 2. Európa Játékoknak, ám még 2015-ben visszalépett ettől az ország vezetése, mivel úgy látták, nem feltétlenül éri meg a milliárdos beruházást. Más pályázó híján vészmegoldásra volt szükség, így került a képbe Minszk, amely eredetileg a nyári EYOF-nak adott volna otthont, ám ehelyett a 2019-es EJ házigazdája lett.
Ezek alapján érzékelhető, nehéz megmondani, mekkora egy EJ-érem eszmei és sportszakmai értéke. Egyfelől hagyományos olimpiai sportágak mellett helyet kap a programban az aerobic, a strandfutball, vagy éppen az a 2020-ban először műsorra kerülő 3×3-as kosárlabda, amelyben a magyarok sem számítanak rossznak, csak éppen az Európa Játékokkal egy időben tartják Amszterdamban a világbajnokságot.
Így aztán ahány sportág, annyiféle a verseny megítélése. Vannak akik ebben a sokszínű káoszban egyelőre csak rutinszerzés céllal szokják a nemzetközi miliőt,
Összesen négy sportágban hirdetnek Európa-bajnokok:
- cselgáncs,
- ökölvívás,
- tollaslabda,
- kajak-kenu.
Még az eskü letételekor búcsúbeszédet mondó MOB-elnök, Kulcsár Krisztián szavai is e furcsa kettősségre utalnak:
Az Európa Játékok ugyan nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság égisze alatt zajlik, de minden olyan értéket képvisel, amely az olimpiai eszme része. Fontos a teljesítmény is, de hangsúlyos a kultúrák megismerése és tisztelete, a szolidaritás elmélyítése és a fair play, a tiszta sport is.
Összességében talán akkor járunk az igazsághoz, ha úgy fogalmazunk, bizonyos sportágaknál óriási tétje van, ki végez a dobogón, másoknál pedig inkább dzsembori hangulat uralkodik.
Miben számítunk jó eredményre?
Magyar szempontból az egyik kiemelt sportág mindenképpen a cselgáncs lesz, mivel – a kerékpározáshoz és a tollaslabdához hasonlóan – beleszámítanak az eredmények az olimpiai kvalifikációs rangsorba. Összesen 17 magyar dzsúdós utazott a versenyre, köztük Ungvári Miklós is, aki majd a magyar zászlót viszi az esti megnyitón.
Szakáganként egy éremért utazunk az Eb-re, emellett két pontszerző helynek is örülnénk
– fogalmazott Nagy András sportigazgató.
Ungvári mellett ott lesz a tavalyi Eb-n egyedüli magyarként érmet szerző Csernoviczki Éva, a világbajnoki bronzérmes Karakas Hedvig, vagy a vb-ezüstérmes Tóth Krisztián, vagyis nagyon komoly csapatot delegálnak a magyarok. Mellettük pedig szintén bekerült a keretbe két újonc is: az ifjúsági olimpiai bajnok, 17 éves Özbas Szofi és a junior világbajnoki ötödik Rajkai Róbert.
Szintén jó eredmény várható a kajak-kenusoktól, akik négy éve Bakuban tíz érmet hozva az összetett rangsor élén végeztek. Ugyan valószínűleg idén is az élmezőnyben lesznek majd a mieink, nem szabad szem elől téveszteni, hogy éppen csütörtökön zárult a vb-keret pótválogatója, így egyeseknek nem sok idejük maradt a pihenésre. Ettől még fontos verseny, sportági EB-lesz nekik, és az Európa Játékokon induló keret pontos összetételéről pénteken dönt csak a szövetség.
Érmet remélnek az ökölvívók is, a férfiaknál mind a tíz súlycsoportban indul magyar bokszoló, Balzsay Károly szövetségi kapitány pedig bizakodó volt az utazás előtt.
A csapatból Harcsa Zoltán az egyetlen, aki szerepelt már ilyen típusú versenyen, olimpián és az első Európa Játékokon is ott volt, a többieknek viszont újdonság lesz, de remélem, hogy a hangulat inkább feldobja majd őket, és nem vonja el a figyelmüket. Azt hiszem, két éremmel már mindenki nagyon boldog lenne, én is. Három-négy olyan öklözőnk van, aki odaérhet a dobogó közelébe
– mondta a korábbi profi világbajnok.
Az ökölvívóknak hamar el is kezdődik a verseny, mivel a selejtezőkben Csóka Nándor (56 kg), Kozák László (69 kg) és Nagy Bence (91 kg) lép majd a ringbe pénteken kora délután.
Kiemelt kép: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images