Sport

Női kézi-Eb: már az olimpia is a tét

női kézilabda válogatott (női kézilabda válogatott)
női kézilabda válogatott (női kézilabda válogatott)

A 2016-os riói olimpiára is elkel egy hely a vasárnap kezdődő magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon: az aranyérmes kiharcolja az ötkarikás indulás jogát.

A magyar szövetség a hat közé jutást várja a csapattól, ez megegyezik Németh András szövetségi kapitány célkitűzésével. A játékosok többsége ugyanakkor bízik abban, hogy a szurkolók segítségével a dobogón végezhetnek. Az aranyéremért 50 millió forint prémiumban részesülne a teljes keret, a második hely 30, a harmadik 25, a negyedik 20, az ötödik 15, a hatodik 8 millió forintot ér.


Fotó: MTI

Amint a kapitány kifejtette, kézilabdában az Európa-bajnokság a legkomolyabb világverseny, szinte mindenki képes lehet a nyolc közé jutni, és nyolcan pályáznak a dobogóra, de az aranyesélyesek száma is öt-hat.

“A csapat tisztában van a feladatával, és bízom benne, hogy képes lesz az eltervezetteket végrehajtani” – mondta Németh András, aki szombaton véglegesítette a keretét.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy már a csoportmeccsek is nehezek lesznek, a győri kvartettből az első három jut majd a debreceni középdöntőbe. Az első ellenféllel, az orosz együttessel szemben rossz a magyarok mérlege, csupán 31 százalékos a mutató (26 mérkőzésen mindössze hat győzelem és négy döntetlen), legutóbb, a két évvel ezelőtti Eb középdöntőjében 31-25-re nyert a rivális.

A lengyeleket sem szabad lebecsülni, noha kontinensviadalon 2000 óta (amikor is a magyarok aranyérmesek lettek Bukarestben) csak egyszer szerepeltek, 2006-ban, Svédországban a nyolcadik helyen zártak. Ezzel együtt több játékosuk játszik Bajnokok Ligájában érdekelt klubban, és tavaly elődöntőig – és negyedik helyig – jutottak a vb-n.

A spanyolok ellen hagyományosan jól megy a csapatnak, ám például a londoni olimpián bronzérmesek voltak, míg a magyarok ki sem jutottak a játékokra.

Ahhoz, hogy Németh-együttes bekerüljön a legjobb hat közé, a középdöntős csoportjában a legjobb három között kell végeznie. Vagyis nem elég továbbjutni Győrből, Debrecenben is jól kell majd szerepelni. Ott a norvég-dán-román-ukrán négyes legjobb három együttese jön szembe, a papírforma alapján az ukránok esnek majd ki abból a kvartettből. A két északi válogatott a világ közvetlen elitjéhez tartozik, a románok ellen komolyabb a nyerési esély.

A jövő évi, dániai, olimpiai kvalifikációs világbajnokságra csak az aranyérmes jut ki. Amennyiben Dánia nyeri az Eb-t, akkor az ezüstérmes lesz automatikus vb-résztvevő. A kontinensviadal további 14 csapata jövő júniusban selejtezős párharcokat vív, és ezek győztesei szerepelhetnek a vb-n. A párharcok sorsolását december 21-én Budapesten, az Eb zárónapján tartják.

A csoportbeosztás

A csoport (Győr): Magyarország, Spanyolország, Oroszország, Lengyelország
B csoport (Debrecen): Norvégia, Dánia, Románia, Ukrajna
C csoport (Varasd): Svédország, Németország, Horvátország, Hollandia
D csoport (Eszék): Montenegró, Franciaország, Szerbia, Szlovákia

A csoportbeli riválisok elleni mérleg magyar szempontból:

Oroszország: 26 mérkőzés, 6 győzelem, 4 döntetlen, 16 vereség (713-730)
legutóbbi mérkőzés: 2012.12.13., Újvidék, Eb-középdöntő, 25-31

Lengyelország: 74, 62, 4, 8 (1626-1265)
legutóbbi mérkőzés: 2009.11.21., Győr, barátságos mérkőzés, 32-22

Spanyolország: 19, 10, 5, 4 (476-411)
legutóbbi mérkőzés: 2013.12.16., Újvidék, vb-nyolcaddöntő, 28-21

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik