Mocsai Lajos, aki 1978 óta tanít az intézményben, és nevéhez több tucat tudományos cikk és tanulmány fűződik, december 17-től töltheti be hivatalosan a posztot. A jelöltet Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere terjeszti fel rektornak.
A megbízást Áder János köztársasági elnök adja majd át Mocsainak, aki Csende Zsolttal szemben nyerte el a jelölést.
Mocsai és Csende egyenként húszperces prezentáció keretén belül mutatta be pályázatát, ezt követően a szenátus tagjainak és a meghívott vendégeknek ugyanennyi idejük volt arra, hogy kérdéseket tegyenek fel. Az egyetem dolgozói és hallgatói – több százan – az intézményen belül elhelyezett kivetítőkön követték figyelemmel a jelöltek meghallgatását. A rektori jelöltség elnyeréséhez a szenátus többségi szavazataira volt szükség.
„A Szenátus a beadott pályázatok alapos tanulmányozása után ma délután meghallgatta a két pályázót, dr. Csende Zsoltot és Mocsai Lajost, majd a testület tagjai tanácskozásra ültek össze az őket jelölő egyetemi szervezeti egységek képviselőivel, és csak ezután került sor a rektori tiszttel kapcsolatos szavazásra – ezzel kezdte dr. Sterbenz Tamás a Telekom Sporthír Szolgálatnak. – A nagy érdeklődéssel várt voksolás – amelyet a Hepp Ferenc teremben kivetítőn követhettek az egyetem dolgozói – eredményeképpen Mocsai Lajos rektorrá avatását támogató határozat született. A voksolás arányát a Szenátus 17 tagjának kérésére nem hozzuk nyilvánosságra. Javaslatunkat elfogadásra felterjesztjük az Emberi Erőforrások Minisztériumának, az ünnepélyes rektoravatásra Karácsony előtt, december 17-én kerül sor.”
Mocsai Lajos korábban elmondta, ha rá esik a választás, a Testnevelési Egyetemet versenyképes, a külföldi vendéghallgatók számára is vonzó, az oktatás, a nevelés és kutatás területén is élenjáró egyetemmé szeretné átalakítani, amelynek előfeltétele a megfelelő és modern infrastruktúra kialakítása, a szakember gárda megerősítése, ezzel együtt a képzési kultúra fejlesztése.
Mocsai Lajos 36 éve áll a sporttudományok szolgálatában, edzői sikereinek eléréséhez többek között a sporttudományok terén szerzett tapasztalatait hasznosította. A 2007 óta a TF egyetemi docenseként is dolgozó szakember számos hazai és nemzetközi konferencia visszatérő előadója, valamint a sporttudományok területén több kutatási program résztvevője.
Négy olimpián, valamint 11 világ- és Európa-bajnokságon vett részt a férfi és a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitányaként. Németországban 2010-ben az Évszázad edzőjévé választották, 1989 és 1998 között a Német Kézilabda Szövetség edzőképző kurzusain vezető tanárként tartott számos előadást.