A magyar női kézilabda-válogatott a 2000-es olimpiai ezüst, a 2004-es Európa-bajnoki és a 2005-ös világbajnokságon megszerzett bronzérmet követően hét szűk esztendőt élt meg. Érmek tekintetében mindenképp, elfogyasztott szövetségi kapitányokat illetően semmiképp.
A 2005-ös siker Németh Andrást még a pekingi olimpia 4. helyéig pozícióban tartotta, de azt követően lényegében évente csócsáltak meg a lányok egy-egy szakembert – Hajdú János, Imre Vilmos és Mátéfi Eszter sem bírt velük maradandót alkotni.
A szövetség tán ezért húzott egy merészet és bízta meg 2011 augusztusában a norvég Karl Erik Böhnt a szövetségi kapitányi teendőkkel. A szerbiai Európa-bajnokság bronzérme, de még inkább az utóbbi években nem tapasztalt csapategység azt bizonyítja, helyesen tette.
Ha csak pusztán a számokra hagyatkozunk ugyanakkor el kell mondani, a bronzérem korántsem volt diadalmenet. A csapat 8 mérkőzést játszott és száraz mutatók tekintetében 4 győzelem 4 vereséggel zárt, ami ugye 50 százalékos teljesítmény csupán. Viszont rendre akkor nyert, amikor kellett, ami magyar csapattól legalábbis nem mindennapos!!
Görbiczék képesek voltak csapnivalóan játszani – horvátok elleni nyitómeccs, norvégok elleni elődöntő -, zseniálisan, – a románok ellen -, vagy éppen hősiesen küzdve – mint a szerbek elleni bronzmeccsen – és mindeközben úgy kapaszkodtak vissza hét szűk esztendőt követően a világ elitbe, hogy jócskán megfiatalított csapatot rakott össze a kapitány.
Íme a legszebb pillanatok a közönség soraiból
A bronzérmes válogatott legnagyobb erénye, hogy jól keveredik benne a rutin a fiatalos lendülettel. A legidősebb játékos – Vérten Orsi – is csak éppen betöltötte a 30-at, míg a legfiatalabb Planéta Szimonetta az Európa-bajnokságon ünnepelte 19. születésnapját. A csapat többsége 25-27 éves, mondhatni a legjobb korban vannak ahhoz, hogy együtt tartva őket, átgondolt versenyeztetéssel a 2014-es horvát-magyar közös rendezésű Európa-bajnokság budapesti “Final Weekendjén” akár az aranyérem megszerzése is reális cél legyen.
A csapat támadásvezetése az egyik leghatékonyabb volt az Európa-bajnokságon, ugyanakkor védekezésben van még mit csiszolni – ezt is leginkább az összeszokottság, a sok edző, illetve barátságos meccs segítheti.
Ehhez viszont elengedhetetlen a mostaninál kiegyensúlyozottabb teljesítmény és a norvég fóbia leküzdése. Ha addig nem találkozunk az északiakkal valamilyen barátságos meccsen, vagy tornán, erre legközelebb a 2013-as világbajnokságon lesz meg a lehetőség. Mert oda és a hazai rendezésű Eb-re – de jó ezt leírni – már kijutottunk.
A magyar válogatott eredménye számokban: |
Ugyan négy győri játékos is bekerült a torna álomcsapatába, de bronzérem ide-vagy oda, közülük egyetlen sem magyar… Ez meglepő, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egyéni teljesítményekben sem maradtunk le a többiektől. Íme egy-két statisztikai adat egyéni, illetve csapatszintről: Gókirály: Blokkolás: Legjobb kapusok: Legtöbb gól: Blokkolt lövések: |