Nézzünk szét a teraszon, a kert egy-egy szegletében és a nyári virágok helyére ültessük a csipkés-fodros balerinát.
- A díszkáposzta színe lehet fehér, rózsaszín, piros, ibolyakék, nagyon gyakran kétszínű.
- Káposztasalátának és asztaldísznek is felhasználható.
- Eredetileg ilyen növény nem létezett, a közönséges káposztából nemesítették ilyen formájúra. (Brassica oleracea convar. acephala nana)
- A díszkáposzta kétéves növény, átlagos, középkötött talajban jól fejlődik. A tél beállta előtt kikerülhet az erkélyládába, azonban célszerű a láda régi földjét frissre cserélni.
- Mivel nem fagyérzékeny, és mínusz tizenkét fokot is elvisel károsodás nélkül, a díszkáposzta az első tavaszi virágok megjelenéséig díszítheti az erkélyt vagy akár a bejáratot.
- A fagyok beálltáig nemcsak a földjét kell öntözni, hanem a leveleket is permettel nedvesíteni.
- Fényigénye közepes.
- Nyár végi, őszi fényviszonyok között alakulnak ki a legszebb színvariációjuk.
- Fényigényéhez hasonlóan a hőigénye is közepes vagy inkább kicsi. 8-14 °C alatt színesednek a legjobban. Fagytűrése kiváló, akár a mínusz 12 °C-ot is képes elviselni.
- Hűvös idő szükséges a levél elszíneződéshez. Amikor a hőmérséklet lemegy 5 C köré, a zöld klorofill lebomlik a levelekben, és a levelek elszíneződnek.
- A levelek alakja, színe, elhelyezkedése rendkívül változatos, s mindig újabb és újabb variációk jelennek meg: a teljesen sima levélszéltől a többszörösen szeldelt, szinte a csipkemintákhoz hasonló formákig, számtalan alakzat létezik.
- Fejet nem vagy csak igen ritkán képez. Cserepekben, szabadföldi ágyasokban egész ősszel, sőt enyhébb teleken akár tavaszig, szépen virít.
- Színétől függetlenül valamennyi fajta ehető, bár egyesek nyersen kissé kesernyés ízűek. Színes leveleikkel salátástálakat, körítéseket, hidegtálakat díszíthetünk.
Forrás: Gazigazító
Címlapfotó: countryliving.com