A Kaspersky Lab által észlelt kártékony programok száma eddig összesen 218.625, ezzel szemben a tavalyi év ugyanezen időszakában 61.832 malware-t detektáltak a cég szakemberei.
A mobil zsarolóvírusok száma háromszorosára nőtt (3,5-szer) az első néhány hónapban, derül ki az első negyedéves IT-fenyegetések jelentésből. Ezen a platformon is egyre elterjedtebb a ransomware-ek bevetése, ez a gyorsaság drámainak számít.
A Congur elsősorban blokkoló program, ami azt jelenti, hogy beállítja, vagy visszaállítja az adott készülék PIN-kódját, így a támadók rendszergazda szintű jogosultságra tesznek szert azért, hogy a következő moduljukat a rendszer olyan mappájába telepítsék, ahonnan szinte lehetetlen eltávolítani.
A legelterjedtebb zsaroló mégis a Fusob nevű trójai, az áldozatok 45 százalékát ez a program támadta meg. A trójai indulása után rendszergazdai jogosultságokat kér, adatokat gyűjt össze a készülékről, például GPS-koordinátákat és híváslistát, majd az összes adatot feltölti egy kártékony szerverre. A beérkező információk alapján a szerver kiadhat egy parancsot a készülék blokkolására.
Az idei negyedévben a leggyakrabban támadott ország az Amerikai Egyesült Államok lett a Svpeng zsarolóvírus széleskörű aktivitásával, ami 100-500 dollár (27-140 ezer forint) közti váltságdíjat kér a zárolt készülék feloldásáért.
A fertőzés kockázatának csökkentéséért a Kaspersky Lab az alábbiakat javasolja:
- Használjon biztos informatikai védelmi megoldást és frissítse a számítógépek, a mobilkészülékek szoftvereit
- Használjon rendszer-ellenőrző programokat, hogy észlelje az esetleges fertőzést
- Ne tegyen elérhetővé személyes adatokat online, ha ismeretlen vagy gyanús egy honlap
- Készítsen biztonsági mentést fontos adatairól
(Kiemelt illusztráció: http://blog.kaspersky.com)