Amikor jön az aktuális, nyári hőségriadó, lassan már mindenki betéve tudja, mit kell tennie: árnyékba húzódni, hidratálni, kerülni a zsíros ételeket és vigyázni a leégéssel. Ugyanígy tudjuk, mi a dolgunk egy felhőszakadáskor: nem állunk magányos fák alá, és gyorsan menedéket keresünk. De manapság már nem csak magunkat kell védeni az időjárás viszontagságaitól, hiszen mindenki zsebében ott a drága okostelefon, a táskákban figyel a tablet, laptop és egyéb kütyük, amik szintén megsínylik a hőséget, vagy épp az esőt.
Hő, ne nézz gután!
Elsőként nézzük, hogyan bírják eszközeink a hőséget. Bár természetesen működnek egy meleg nyári napon is, de érdemes megnézni, milyen működési hőmérsékleti intervallumot adnak meg a gyártók a kütyük csomagolásán, vagy használati utasításában. Ez általában mínusz 10-15 Celsius foktól plusz 40-50 környékéig terjed.
Könnyen mondhatnánk, hogy akkor a Szaharán kívül mindenhol rendben leszünk nyáron, ám ne felejtsük el, hogy a közvetlen napfény a megadott értékeknél jóval erősebben felforrósíthatja a felületeket (elég csak egy köztéri óra, vagy egy autó hőmérőjére gondolni, amely tűző napon jóval 40 fok fölötti értékeket mutat). Nézzük, milyen jellemző problémák adódhatnak eszközeinkkel a nagy melegben:
- A hőtágulás jelensége miatt a belső alkatrészek károsodhatnak, az apró áramkörökben kontakthibák, zárlatok alakulhatnak ki, amitől akár teljesen használhatatlanná válik a készülék.
- A közvetlen napfény tönkreteheti a folyadékkristályos kijelzőket, az apró cellák falai megrepednek, és ilyenkor alakul ki az ismerős látvány, amikor a panel “megfolyik”, a kijelző olvashatatlanná válik.
Az teljesen egyértelmű, mit lehet tenni a fentiek megelőzésére. Ne hagyjuk közvetlen napfénynek kitéve eszközeinket, és ha lehetőség van rá, olyan helyeken se hagyjuk őket, ahol megáll, “befülled” a levegő. Nagy melegben inkább kapcsoljuk ki őket, ezzel is kímélve a belső mechanizmusukat. De mit tegyünk, ha már megtörtént a baj? A tönkrement kijelzővel szinte semmit, innen szinte biztos, hogy a szervizbe visz az utunk. Ha viszont egy hőségtől lelassult, vagy hibásan működő telefon vagy tablet az áldozat, még van remény.
- Kapcsoljuk ki, lehetőség szerint vegyük ki az akkut és vigyük az eszközt hűvösebb helyre, árnyékba.
- Várjuk meg, míg az normál, üzemi hőmérsékletre hűl, és utána próbáljuk bekapcsolni és felmérni a kárt.
- Legyünk türelmesek, hagyjuk akár órákig pihenni a kütyüket, és semmiképp se siettessük a dolgot azzal, hogy hűtőbe, fagyasztóba tesszük: ezzel csak rontunk a helyzeten, az alkatrészek hirtelen összehúzódása több kárt okoz, mint hasznot.
Nézzük meg ugyanezt videón is, hogy mindenkinek… khm… beégjen a memóriájába.
A telefon ellensége, Puskás Zivatar
A kánikula mellett a hirtelen zivatarok, viharok és felhőszakadások is jellemzőek nyáron, és kényes eszközeinkre ilyenkor szintén nem árt vigyázni. Bár vannak már vízálló telefonok és tabletek, a mobilok többsége azért nem ilyen, és a borításuk résein, a csatlakozókon keresztül könnyen víz kerülhet az eszközök belsejébe. Ez szintén okozhat zárlatot, vagy korróziót, ami akár teljesen tönkre is teheti a kütyüt.
Ennek elkerülésére mindig zárt helyen tartsuk kényes eszközeinket, nagyobb esőben a farmer zsebe sem elég, hiszen ez is könnyen átázik. Végső esetben csavarjuk bele egy nejlonzacskóba, de használhatunk a mobilhoz testre szabott, vízálló tokot is. Figyeljünk rá, hogy az esőben hagyott eszközt ne rögtön az égi áldás elállása után kapcsoljuk vissza, hiszen ekkor a belsejében még pára formájában maradhat víz. Ilyenkor ismét a türelem az irányadó, száraz, jól szellőző helyen akár egy napig is hagyjuk pihenni a mobilt vagy tabletet, lehetőség szerint levéve a hátlapot, kiszedve az akkut és a különféle kártyákat.