Kultúra

Elveszett a rendelet, feloldhatják Salman Rushdie könyvének tilalmát Indiában

Tobias SCHWARZ / AFP
Tobias SCHWARZ / AFP
Öt év alatt nem sikerült megtalálniuk a hatóságoknak a tilalom szövegét.

Feloldhatják Salman Rushdie Sátáni versek című regényének behozatali tilalmát Indiában azt követően, hogy a kormány nem találta meg az erre vonatkozó, 1988-as rendeletet – írja a BBC.

A furcsa ügy akkor kezdett gyűrűzni, amikor egy indiai lakos, Sandipan Khan megpróbálta megvásárolni a könyvet Indiában, ám a tilalomnak megfelelően nem jutott hozzá. Mivel a kormányzat honlapján nem találta a szabályozás pontos szövegét, 2017-ben beadott ezzel kapcsolatban egy kérelmet, hogy láthassa a rendeletet, ám részlegről részlegre küldözgették eredmény nélkül. 2019-ben az indiai legfelsőbb bíróság elé vitte az ügyet azzal az indoklással, hogy nem fellelhető az a határozat, amellyel korlátozzák az olvasáshoz való jogát. Az azóta eltelt öt évben a hatóságok sorozatosan kudarcot vallottak abban, hogy előkerítsék a szöveget, november 5-én pedig a bíróság kijelentette: nincs más lehetőségük, mint azt „feltételezni,” hogy a határozat nem létezik.

Az egyelőre nem világos, hogy mindez azt jelenti, hogy valóban legálisan hozzá lehet majd jutni a könyvhöz Indiában. Khan ügyvédje azt is megjegyezte, hogy azt sem lehet kizárni, hogy a hatóságok új rendelettel tiltják majd be a Sátáni verseket.

Az író 1988-ban írt regénye nagy port kavart a muszlimok közt, sokan istenkáromlónak tartották, Iránban pedig amellett, hogy szintén betiltották a könyvet, az akkori vallási vezető felszólított minden muszlimot, hogy ölje meg az írót. Rushdie évtizedeken állt szigorú védelem alatt, 2022-ben azonban egy előadása közben a színpadon késelték meg New York államban. Az írót súlyos állapotban vitték kórházba, és bár felépült, fél szemére elvesztette a látását. Rushdie azóta kiadott egy regényt, amelyet a támadásról írt, kritikánk itt olvasható:

Kapcsolódó
És te mit kérdeznél a merénylődtől, miután túlélted a tizenöt késszúrást?
Salman Rushdie nem akarta megírni az ellene elkövetett iszlamista merényletet, de aztán megértette, hogy csak így léphet tovább. A Késben a kínkeserves lelki és testi felépülést is humorral idézi fel és elképzelt beszélgetésekben vonja kérdőre támadóját.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik