A harmadik évad 7. részének címe: Egy nap a szabadban
A rész rezüméje: Lord Meldrum úgy érzi, a gyanakvó Sir Ralph miatt jó ideje képtelen Agathával találkozni, így amikor hírét veszi, hogy Ralphék kirándulni viszik a személyzetet, ő is hasonló ötlettel áll elő, és a piniket ugyanarra a helyre szervezi.
És akkor alább az epizód történéseihez, azok hátteréhez kötődő szócikkek.
Női és férfi divat a dübörgő húszas években
A húszas évek a divat aranykorszaka volt: ez volt az új modern kor divatjának alapkőletétele.
A háború utáni nők megélték gondtalan és eleven oldalukat, amit jól tükrözött ruhaválasztásuk is. A divat lehetővé tette számukra, hogy új identitást alakítsanak ki és új ajtókat nyitott a nők jogainak érvényesülése előtt.
Párizs az 1920-as években is a divat központja volt. Ha egy ruha nem Párizsból érkezett, vagy nem egy párizsi ruha másolata volt, akkor nem számított divatosnak. A kor divatja kedvezett a konfekció varrodáknak, vagy akár az otthoni ruhakészítőknek is, mert szabásmintájuk és sziluettjük is egyszerű volt. Még Mabel ruhatára sem állt távol a divatostól, a franciák ugyanis a két darabból álló, kar- és nyaknyílásokkal rendelkező ruhákat „zsáknak” hívták.
A varrógépek egyre megfizethetőbbé váltak és a legtöbb középosztálybeli háztartásban helyet kapott ilyen gép. Egy ilyen egyszerű ruhát akár kézzel is meglehetősen gyorsan és egyszerűen meg lehet varrni. Ez azt jelentette, hogy az 1920-as évek divatját a közép- és a munkásosztály is követhette – ami önmagában is forradalminak számított.
A háztartásban viselt házi készítésű pamut ruhákat délutánonként divatosabb, jobb minőségű konfekciótermékekre cserélték: estére szoknya és blúz helyett térdig érő, ujjatlan, lefelé szélesedő ruhába bújtak (flapper). Coco Chanel 1926-ban találta ki a minden modern nő ruhatárában kötelező „kis fekete ruhát”.
Az 1920-as éveket megelőző években sok gazdag orosz emigráns érkezett Párizsba és stílusuk nagy hatással volt a divattervezőkre. Előnyben részesítették a szőrmével díszített ruházatot – nem csak a felsőruházaton, hanem a szoknyákon és a kardigánmandzsettákon is előfordultak szőrmeszegélyek. Műszőr még nem létezett, ezért róka-, nyérc-, bárány- és nyúlszőrme díszítette a női (és néha a férfi) ruhákat.
Szélesedett a szépségápolási termékek köre is: arckrémek, testápolók, púderek segítettek egyensúlyban tartani a bőr tónusát és kiemelni természetes szépségét és vonásait. Sok új márka és üzlet jelent meg és a sminket viselő nőket is egyre szélesebb körben fogadták el. A mai extravagáns sminkkollekciókkal szemben azért továbbra is csak néhány hagyományos árnyalat volt megtalálható egy divatos hölgy gyűjteményében.
A flapper estélyi ruhák arra törekedtek, hogy a lehető legtöbb bőrfelületet szabadon hagyják.
A kiegészítők közül a gyöngy fülbevalók és nyakláncok reneszánszukat élték ebben a korszakban. A nők soha nem hagyták el házukat kalap nélkül. A húszas évek legikonikusabb kalapja a ‘cloche’, vagyis harang-kalap volt, de nagyon népszerűek voltak a tollas díszek, a fejpántok és a turbán is.
Bár a fűző, a viktoriánus kor szabadságot korlátozó ruhadarabja visszaszorulóban volt, a fiús, „csőforma” testalkat volt divatos és ezt a nők fenekük és melleik leszorításával érték el.
Az 1920-as évek sminkdivatját nagymértékben befolyásolták a némafilmek. Ezekben az időkben a filmek megvilágítása erősebb (ezért kevésbé részletgazdag) volt a mainál, így a filmsztároknak (férfiaknak és nőknek egyaránt) nagyon el kellett túlozniuk arcvonásaikat. Ez azért volt különösen fontos, mert hang nélkül színészi palettájuk nagy részét arcuk segítségével jelenítették meg. A sápadt arcbőr, a csíkszerű szemöldök, a telt szempillák és a nagyon határozott rúzs a sminkek abszolút favoritja volt.
A divatos férfi nadrágja lefelé szélesedett, dereka magas volt, gombolható harisnyatartóval.
A népszerű férfi fürdőruha fekete vagy narancssárga volt, a széleken fekete vagy fehér csíkokkal. Emellett a férfiak jellemzően gumiövet viseltek választott fürdőruhájukhoz.
A Király kerti ünnepsége
Minden évben közel 30.000 vendéget hívnak meg egy nyugodt nyári délután eltöltésére a Buckingham-palota gyönyörű kertjében. A királyi család tagjai így találkozhatnak az élet legkülönbözőbb területeiről érkező olyan emberekkel, akik mindegyike valamilyen pozitív hatást gyakorolt saját közösségére.
Az uralkodó hagyományosan évi három kerti partit rendez a Buckingham-palotában és egyet a skóciai Holyroodhouse palotában. A kerti ünnepségek történelmi előde az Elsőbálozók ünnepe volt, ennek helyére lépett a közszolgálat elismerése.
Az esemény támogatói között egyesületek, kormányzati szervek, önkormányzatok és egyházak is vannak, akik vendégeket jelölnek ki, ezáltal a társadalom reprezentatív keresztmetszetét mutathatják be a királyi családnak. Az eseményre közvetlen jelentkezés útján nem lehet meghívást nyerni.
A királyi család tagjai ezután megérkeznek a Teasátorba, ahol további vendégekkel találkoznak.
A kerti partikon a férfiak öltönyt, a nők kosztümöt és kalapot viselnek. Teát és egyéb frissítőket szolgálnak fel (egy tipikus kerti partin körülbelül 27.000 csésze tea, 20.000 szendvics és 20.000 szelet sütemény fogy el) egy 125-méteres büféből. A vendégek szabadon ehetnek, ihatnak és sétálhatnak a kertben.
Öreg Buffy földje
A Bayfield Hall birtok területén áll egy György-korabeli műemlék épület a XVIII. század második feléből, illetve egy Szent Margitnak szentelt romkápolna.
Az 50-hektáros terület romantikus hangulata miatt kedvelt esküvői helyszín. A Bayfield-tó partján, „nagy fák meg bokrok” szomszédságában szinte minden hétvégén áll egy nagy fehér sátor, ahol „kimondhatod az igent”.
Hogyan bontsunk pezsgőt?
A pezsgőt vagy habzóbort ideális esetben 7-8°C fokra kell hűteni. Ha az ital nem elég hideg, a palack belsejében lévő nyomás hatására a parafa dugó túl gyorsan kirepülhet. A palack hatékony hűtéséhez egy pezsgősvödröt félig vízzel, félig jéggel töltsünk meg, így az üveg felületének nagyobb része maradhat hideg.
Bár a legtöbb pezsgőnek van nyitófüle, mégis vágjuk körbe egy bornyitó-kés segítségével, hogy a márkát jelző fólia ép maradjon.
Egy tiszta fehér ruhát tegyünk hosszában a dugóra és a drótra, hogy ha idő előtt kirepülne a dugó, akkor se találhasson el senkit. Tartsuk a palackot 45 fokos szögben és lehetőség szerint szabad ég felé (a dugó mögötti nyomás egy autógumi nyomásának háromszorosa).
Hüvelykujjunkkal tartsunk ellen a dugón és a drótot csavarjuk ki az óramutató járásával ellentétes irányba.
Így megakadályozhatjuk a dugó törését.
Kezdjük el lassan kihúzni a dugót az üvegből. (A drótot nem kell eltávolítani, mert ezzel megkockáztatjuk, hogy ujjaink váltogatása közben a dugó kirepül.) Úgy elegáns, ha a pezsgő csak kicsit pukkan, ezért ezt a műveletet lassan hajtsuk végre. Miután eltávolítottuk a dugót, gyorsan töröljük meg az üveg nyakát és a flőte belső oldalán lefolyatva töltsük ki az italt.
Miért álmosít az alkohol?
Az alkohol elnyomja a központi idegrendszert, nyugtató hatása segíti az ellazulást. Kutatások szerint ez a hatás csak az éjszaka első részében tart, ezután az alkohol ellentétes hatást vált ki. Az alvás legmélyebb (ún. REM-szakasza) ugyanis helyreállító hatású és hozzájárul memóriánk épségéhez. Az alkohol fogyasztása akadályozza a REM-fázisba lépést, ugyanis a szervezetet bontásra és feldolgozásra kényszeríti. Az alkoholfogyasztásnak továbbá vizelethajtó hatása is van – az eredmény sok mosdóba járás és (többnyire) álmatlan éjszaka.
Adjunk időt szervezetünknek az alkohol feldolgozására. Az általános ökölszabály szerint 1 ital esetén 1 óra emésztés szükséges. Ez azt jelenti, hogy ha három italt iszunk, akkor legalább 3 órával a tervezett lefekvés előtt érdemes abbahagyni.
Nemzetközi Teniszlabda Szövetség
A mai napig a teniszlabdákon látható ‘ITF-approved’ nyomatra csak az 1913-as alapítású Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) adhat engedélyt, amely a világ tenisz, kerekesszékes tenisz és strandtenisz egyesülete.
Az ITF irányítási feladatai közé tartozik a teniszszabályok fenntartása és betartatása, a nemzetközi csapatversenyek szabályozása, a játék népszerűsítése, valamint a sportág integritásának megőrzése dopping- és korrupcióellenes programokkal.
De nézzünk pár tényt magáról a teniszlabdáról:
- A megkérdezettek 55%-a a labda színét zöldnek, 45%-a sárgának látja. Kutatások bizonyítják, hogy a neonzöld szín a legjobban látható a tévéképernyőkön keresztül. Az 1985-ös Wimbledon-i tornáig a teniszt fehér labdákkal játszották.
- A labdák súlya nemzetközi szabvány szerint 56 és 60 gramm között változhat, méretük pedig 6.5 és 6.8 cm között lehet.
- A labdák színe – mint a karatéban az öv – a játékos fejlettségével változik: a piros a puhább, gyermek-edzéshez való, a narancs és a citromsárga a tinédzser korosztályhoz.
- A tökéletes teniszlabda 20 fok hőmérsékleten, beton felületen 1.35 és 1.47 méter közötti magasságra pattan.
- A teniszmeccseken minden 7 játszma után labdát cserélnek, mert addigra a labdák veszíthetnek sűrített levegő tartalmukból.
- A teniszlabdák azért szőrösek, mert a labda és a levegő közötti súrlódás húzóerőt hoz létre, amely lelassítja a labdát, és hamarabb landol a pályán. Ezen kívül a szőrös labda kevésbé pattan magasra.
Boromissza István: A „Csengetet, mylord?” univerzum
21. Század kiadó, 2024