Utálok vasalni.
Pontosabban: szeretem, ha a dolgaim, köztük a ruháim is rendben vannak, de vasalni nincs türelmem. Vasalni számomra kész kínszenvedés, s ha néha nekiállok, utolsó húzásra tuti, hogy belevasalok egy jókora gyűrődést az aktuális blúzba, szoknyába.
A minap hallottam egy egészen spéci gőzvasalóról, ami szinte (de sajnos tényleg csak szinte) magától vasal.
Azonnal egyeztettem egy szakértővel (értsd, egy ismerős varrónővel), majd eldöntöttem: kerül, amibe kerül, vásárolok egy ilyen csúcsgőzvasalót.
Épp a születésnapom körül járunk, így kivételesen az a kérdés is kipipálva, hogy „mit kérsz szülinapodra, anyuci”. (Persze furdal a lelkiismeret, hogy indokolatlanul komoly kiadásba verem szegény fiamat.)
Hazaviszem a csodavasalót, rögtön üzembe helyezem, s lássatok csodát: boldogan és könnyedén vasalok! Még a ruhák is szemmel láthatóan élvezik a helyzetet.
Csakhogy pár alkalom után köhögni kezd a vasalóm lelke, a gőzfejlesztő, majd egész egyszerűen elapad a gőzforrás. Próbálkozom a vízkőtelenítő funkcióval, de hiába.
A számlát és a jótállási jegyet persze nem lelem.
Nem adom fel, elautózom a vásárlás helyére. Az út előtt természetesen nem öntöm ki a vizet a vasaló e célra rendszeresített tárolójából, és pár deci folyadék kifolyik a kocsiban, amit dühömben komplett Niagarának látok, de valahogy csak megérkezem az üzlethez.
A vevőszolgálaton kedvesen fogadnak, nem akadnak fenn azon, hogy nincs meg a számla.
Csodálkozom.
Nem kapok ki, nem tolnak le, hogy a dokumentáció nélkül menjek a dolgomra, oldjam meg magam a gondjaimat. Hanem azt mondják, hogy emlékeznek a vásárlásra, és szépen kikeresik a gépben.
Kerekedik a szemem, hogy fontos a problémám, fontos vagyok én magam is.
A csodamasina megy a garanciális szervizbe, én meg haza. És az egész napomat beragyogja, hogy normálisan foglalkoztak velem.
Kutatok az emlékeimben, utoljára mikor volt hasonló élményem, mint a „vasalósoknál”.
Néhány éve a vizes világbajnokságon érmet adhattam át az egyik szám győzteseinek. Jó előre kiválasztottam a legszebb kék ruhámat és a hozzá illő cipőt, hogy méltó szettben mutatkozzam az eseményen. Aztán a nagy nap délelőttjén észrevettem, hogy randa folt éktelenkedik a ruhámon. Szombat volt, a 100 pillangó döntője, aminek az érmeit, mivel a számot kék vízben úszták, nem lehetett nem kék öltözetben átadni. Teljesen kétségbeestem, hogy vége a világnak.
Utolsó szalmaszálként felhívtam az ismerős tisztítóst, aki meghallgatta a történetemet, átérezte a bajomat, és annak dacára, hogy a szabadnapját töltötte, bejött, és extra gyorsan kitisztította a ruhát. A maga módján így tisztelgett az úszók előtt. (Meg egy kicsit tán előttem is.) Mondhatni: rávasalt a lelkemre.