Az utóbbi két hétben egy korábban védelemre javasolt, értékes modernista épület tűnt el a Citadellához közeli Somlói út mellől, hogy a közelmúltban számtalanszor látott sémát követve egy modern társasház vegye át a felszabaduló helyét. A témában május 28-án született cikkünkben az épület jelentősége, az épületei és könyvei miatt egyaránt magasan jegyzett tervezője, dr. Rados Jenő (1895–1992) pályája, illetve a ház egykori lakói mellett a kerületi önkormányzat, valamint az építtető felelősségéről is szót ejtettünk.
Keveset írhattunk azonban a várható utódról, hiszen a megvalósításra váró tervek az újbudai önkormányzat tájékoztatása szerint még nem jutottak túl a kerületi szinteken – jelenleg a szakmai konzultáció, illetve a településképi vélemény elkészítése folyik –, néhány információ azonban ettől függetlenül biztossá vált, hiszen a földhivatal felé tulajdonjog bejegyzése iránti kérelemmel forduló két cég egyike, az Iconic Team Ingatlanfejlesztő Kft., illetve az önkormányzat egybehangzó válaszai szerint
Az építési engedély felé vezető folyamat jelenleg tehát még annyira korai szakaszban tart, hogy véglegesnek szánt rajzok és tervlapok sem léteznek, ám egy, a Facebookon már február 4-én feltűnt publikus poszt felvillantja a várható külsőt.
A kisebb részletek természetesen még változhatnak, a főbb jellemzők azonban jó eséllyel már nem fognak, így minden jel arra mutat, hogy egy háromemeletes ház készül, aminek a mélygarázsát az 54. számú házzal közös telekhatáron nyíló lejárón lehet majd megközelíteni:
Az Iconic Team Kft.-vel, illetve a földhivatali adatlapon szintén feltűnő BAT-HOMES Kft.-vel az Opten céginformációs adatbázisa szerint semmiféle kapcsolatot sem ápoló építtető publikus profilján korábbi Iconic-projektek (köztük a Bimbó út és Lepke utca találkozásánál, illetve a Verecke úton épült házról), valamint a cég irodája is feltűnik, így a képek egyértelműen a cégtől származnak.
A dr. Rados Jenő által tervezett, 1932-től egészen 2021 májusáig álló, magas tetős ház bontását a jelenlegi törvények adta eszközökkel nem lehetett volna megakadályozni, hiszen a befektetőnek semmiféle előzetes engedélykérésre nem volt szüksége a munkák megkezdéséhez.
A ház védetté nyilvánítását már egy 2014-ben született önkormányzati dokumentum is javasolta, tényleges lépésekre azonban nem került sor. Újbuda önkormányzata megkeresésünkre adott válaszában kijelentette:
A helyzet Budapest más kerületeiben, illetve az ország számos településén hasonló, így az épített örökség jó pár kiemelkedő darabjára leselkedik veszély – sokszor ennek a következményei azok a bontások is, amiket az Ismeretlen Budapest néven futó cikksorozatunk korábbi epizódjaiban bemutattunk.
A helyi vagy műemléki védelem önmagában persze nem jelentene biztos menekvést a bontókalapácsok és a munkagépek elől, hiszen a felújítások hiánya miatt leromlott állapotok, illetve egy új szakértői vélemény miatt az önkormányzatok, illetve hatóságok dönthetnek a védvonal eltüntetéséről, kiszolgáltatva a házakat az ingatlanfejlesztőknek.