Kedd délután bejelentették az idei Oscar-jelölteket. Ahogy írtuk, sajnos a két magyar esélyes film (Ruben Brandt, a gyűjtő és a Susotázs) közül egyiknek sem sikerült a bravúr, de így is születtek izgalmas eredmények. Az például mindenképp szokatlan, hogy tíz-tíz jelöléssel két nem amerikai rendező filmje – Alfonso Cuarón Romája és Yorghos Lanthimos A kedvence (ezt a magyar nézők február 7-től láthatják a mozikban) – uralja toronymagasan az idei listát: az egyik ráadásul egy fekete-fehér, spanyolul beszélő mexikói művészfilm, míg a másik egy brit történelmi szatíra, egy szürrealizmusra hajló görög rendezőtől.
Az élmezőny amúgy így fest a jelölések számát tekintve:
- Roma: 10
- A kedvenc: 10
- Csillag születik: 8
- Alelnök: 8
- Fekete párduc: 7
- Csuklyások – BlacKkKansman: 6
- Bohém rapszódia: 5
- Zöld könyv: 5
- Az első ember: 4
- Mary Poppins: 4
A Roma abban az értelemben is történelmet írt, hogy ez az első Netflix-gyártás, amit jelöltek a Legjobb film kategóriában. Ebben nyilván szerepet játszott a film minősége is, de a mamutcég persze nem bízott semmit a véletlenre: állítólag példátlanul agresszív kampányt folytatott, hogy végre ott lehessen a nagypályások versenyében.
A másik történelmi jelölés a legjobb filmek között a Fekete párducé, amelyik az első szuperhősfilm a legfontosabb Oscar-kategóriában. Tehát végül a Marvel-univerzum húzta be ezt az eredményt, pedig utoljára a DC-nek volt komoly sansza: tíz évvel ezelőtt nagy esélyesnek tartották A sötét lovagot, de Christophar Nolan Batman-filmje végül nem került be a legjobb filmek közé.
Nem nagyon volt rá példa az utóbbi években, hogy a legjobb rendezők kategóriájában ennyire háttérbe szoruljon Hollywood, mint az idén. Az öt jelölt rendező közül ugyanis három is külföldi, de még csak nem is angol anyanyelvű: Alfonso Cuarón mexikói, Pawel Pawlikowski lengyel, Jorgosz Lantimosz pedig görög. Utóbbi filmje, A kedvenc ugyan legalább egy nemzetközi film, neves angolszász színészekkel, ám mind a Roma, mind pedig a Hidegháború külföldi produkció (utóbbi február 14-én érkezik majd a magyar mozikba). Sőt, ha azt is számításba vesszük, hogy Spike Lee a fekete kisebbséget képviseli, akkor egyedül Adam McKay (Alelnök, magyar bemutató: február 21.) maradt a fehér, amerikai férfi rendezők közül, akik évtizedek óta dominálják ezt a kategóriát. (Igaz, az első elemzőknek inkább az tűnt fel, hogy nő ezúttal nincs a legjobbnak talált rendezők között.)
Kicsit meglepőnek tűnhet a Csuklyások – BlacKkKansman hat jelölése is, amiből kettő ráadásul a legjobb film és a legjobb rendező kategória. Spike Lee karcos szatírája körül ugyan nem volt akkora felhajtás, de úgy tűnik, heves politikai kiállásával nagyon beletrafált az akadémiai tagok aggodalmaiba a Trump által vezetett Amerikával kapcsolatban.
Cuarón és a Roma jelöléscunamija már csak azért is történelmi, mert a rendező beállította a legtöbb egyéni jelölés rekordját: mivel a film producere, forgatókönyvírója és operatőre is ő volt a rendezés mellett, ezekben a kategóriákban mind jelölték is díjra. Négy jelölése eddig korábban csak Warren Beattynek, Alan Menkennek valamint Joel és Ethan Coennek volt.
A jelöltek teljes listáját ide kattintva olvashatja, íme a legfontosabb kategóriák:
Legjobb film:
Csuklyások
Fekete Párduc
Bohém rapszódia
A kedvenc
Zöld könyv
Csillag születik
Roma
Alelnök
Legjobb rendező:
Alfonso Cuaron (Roma)
Yorgos Lanthimos (A kedvenc)
Spike Lee (Csuklyások)
Adam McKay (Alelnök)
Pawel Pawlikowski (Hidegháború)
Legjobb színész:
Christian Bale (Alelnök )
Bradley Cooper (Csillag születik)
Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)
Rami Malek (Bohém rapszódia)
Viggo Mortensen (Zöld könyv)
Legjobb színésznő:
Yalitza Aparicio (Roma)
Glenn Close (The Wife)
Olivia Colman (A kedvenc)
Lady Gaga (Csillag születik)
Melissa Mccarthy (Megbocsátasz valaha?)
Legjobb animációs film:
A hihetetlen család 2
Kutyák szigete
Mirai – Lány a jövőből
Ralph lezúzza a netet
Pókember: Irány a Pókverzum!
Legjobb eredeti forgatókönyv:
A kedvenc (Deborah Davis & Tony McNamara)
A hitehagyott (Paul Schrader)
Zöld könyv (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly)
Roma (Alfonso Cuarón)
Alelnök (Adam McKay)
Legjobb operatőr:
Hidegháború Lukasz Zal)
A kedvenc (Robbie Ryan)
Mű szerző nélkül (Caleb Deschanel)
Roma (Alfonso Cuarón)
Csillag születik (Matthew Libatique)
Kiemelt kép: Alfosno Cuarón Roma című filmje