A legnagyobb minden kérdés nélkül nem valaki, hanem valami: az HBO. A vállalat tizennégy kategóriában hozta el a tegnap éjjel átadott Primetime Emmyt, és még huszonkilencet berántott az egy héttel korábban átadott kreatív Emmyk közül – ezek a szokásos technikai kategóriák a sminktől a hangig, ezeket a díjakat az Emmyn külön gálán adják át. Ha pedig hozzávesszük, hogy egyes kategóriák érintettjei, pl. a forgatókönyvírók vagy a producerek tipikusan többen szoktak lenni, így az HBO dolgozói hamarosan alighanem levélnehezéknek is Emmy-szobrokat fognak használni.
Az HBO-hoz vándorolt egyebek mellett az összes sorozatos csúcskategória: a Trónok harca ötödik évada végre meghozta a legjobb drámai sorozatnak járó Emmy-díjat (eddig ebben a kategóriában még csak jelölt volt), Az alelnökkel pedig a legjobb vígjátéksorozat, míg a négyrészes Olive Kitteridge-dzsel a minisorozat kategóriáját is az HBO vitte.
Szintén az HBO renoméját erősíti Peter Dinklage második Emmyje: Tyrion megformálásáért eddig a széria minden évadában jelölt volt, 2011-ben egyszer már meg is kapta a díjat – hogy tavaly miért nem, a Golden Globe-bal együtt, azt ugyan sosem fogja senki megérteni, amit ugyanis a tárgyalásán alakított, azt tanítani lehetne. A Trónok harca ezen kívül hozott még pár produkciós és technikai díjat, a brutálisan erős évadzárót például forgatókönyvéért és a rendezésért is méltatták, de az operatőri munkáért, a hangkeverésért- és vágásért, a szereposztásért, valamint az effektekért is (nyilván) beesett némi nemesfém.
Vígjátékfronton a fő nyertes szintén az HBO-tól Az alelnök, amiről röviden csak annyit tudok mondani, hogy hatalmas, már csak azért is, mert végre a mindig vérkomolyan megközelített politikából csinál viccet – ha ennél bővebb ízelítőre vágysz, az HBO most limitált ideig elérhetővé tette a nyertes szériái első részét, érdemes csekkolni. Ha már nem győz meg, álljon itt egy aprócska fun-fact: a főszereplő Julia Louis-Dreyfus a sorozat fennállásának eddigi összes évadáért megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Emmyt, de partnere, Tony Hale is a második Emmyjét húzza be a szériával férfi mellékszereplő kategóriában.
Az HBO elsöprő győzelme nem csak önmagában szép teljesítmény: a konkurenciát megnézve elég erős volt a verseny mind a drámai, mind a vígjátéki kategóriában, előbbiben olyan sorozatok maradtak alul az egyre sötétebbre forduló fantasyvel szemben, mint a már klasszikusnak számító Downton Abbey vagy a Mad Men- Reklámőrültek, de a Netflix zászlóshajója, a Kevin Spacey hidegrázós alakításával operáló Kártyavár sem nyerte betegre magát – bár nekik cserébe ott a Golden Globe. Vígjáték-fronton a nagy versenytárs a Transparent volt: az élete alkonyán nemváltásra vállalkozó Mort Maurává válásának története a Golden Globe-on a legjobb sorozat és a legjobb férfi főszereplő vígjátéki kategóriájában is győzött, az Emmyn „csak” az utóbbit sikerült elhoznia Jeffrey Tambornak.
A nagy nyertesek közül érdemes még ránézni az Olive Kitteridge-re is, a négyrészes minisorozatot imádta a kritika és a közönség is. Ha nem szeretsz várni a hétről hétre érkező epizódokra, akkor a Mad Men a te szériád: hét évaddal idén tavasszal befejeződött a reklámosok és kreatív szakmában dolgozók kedvenc szériája, így egyben tudod lepörgetni az egészet – és mire végzel, addigra talán a Downton Abbey is eljut az utolsó részig: az utolsó, hatodik évad éppen tegnap indult, és idén karácsonykor kerül adásba az utolsó rész. Kémtörténet-rajongóknak a The Americans-t ajánlom, a legjobb mellékszerepért díjazott Margot Martindale-re érdemes figyelni, ha pedig a néhol alpáriságba forduló bevállalós stílus hiányzik, a Szégyentelenekre érdemes ráfordulni.
Ő a Hogyan ússzunk meg egy gyilkosságot (How To Get Away With Murder) című drámasorozat főszereplője. A széria – melynek a második évada épp ezen a héten indul az USÁ-ban, az első évad tizenöt részét még épp le lehet pörgetni addig. Davis, amellett, hogy brillíroz a Annalise Keating professzor és ügyvédnő szerepében, a díj átvételekor elmondott beszédével hívta fel magára a figyelmet.
Davis beszédében először Harret Tubmant, az amerikai feketék felszabadításának egyik vezéralakját idézte, akinek épp az HBO számára készülő életrajzi filmjén dolgozik: „Képzeletben egy vonalat látok magam előtt. Azon a vonalon túl zöld mezőket és virágokat látok, és gyönyörű fehér nőket felém kitárt karral. De úgy tűnik, egyszerűen sehogy sem tudok odajutni. Úgy tűnik, nem tudok átjutni azon a vonalon.”, majd kiegészítette saját gondolataival, amelyek azóta máris megkezdték szállóigévé válásukat: „Az egyetlen dolog, ami a színes bőrű nőket elválasztja bárki mástól, az a lehetőség. Nem kaphatsz Emmyt olyan szerepekért, amelyek egyszerűen nincsenek” – mondta könnyeivel küszködve, majd a sorozat alkotóinak köszönte meg díját, akik „újradefiniálták, mit jelent szépnek, szexinek, női főszereplőnek és feketének lenni. És a Taraji P. Hensonoknak, Kerry Washingtonoknak, Halle Berryknek, Nicole Beharie-knek, Meagan Goodoknak és Gabrielle Unionoknak. Köszönöm, hogy átjuttattok minket azon a vonalon.”
A beszédben említett fekete színésznők közül a helyszínen volt Taraji P. Henson és Kerry Washington – Hensont az Empire-ért, Washingtont a Botrányért jelölték – mindketten könnyek között ünnepelték Viola Davis beszédét. Egészen felemelő volt tényleg, lásd alant.
Alighanem Uzo Adubára gondolsz. Ő a Netflix USÁ-ban szénné hájpolt, itthon viszont egyelőre sehol nem futó Orange Is The New Black című szériájának egyik mellékszereplője. A Crazy Eyes becenevű balhés karaktert alakítja, csupán olyan sikerszázalékkal, hogy legutóbb egy Golden Globe-jelölés is beesett az idei és tavalyi Emmy-díj mellé. Aduba díjazása némi adminisztratív kavarás folytán, de mégis rekordnak számít: ugyanezért a szerepért tavaly is díjazták, akkor viszont a sorozatot még vígjátékok közé sorolták, míg idén átkerült a drámák közé, így Aduba lett az első nő, aki ugyanazért a szerepért vígjáték és dráma kategóriában is Emmyt kapott.
Reg E. Cathey, a Kártyavár (House of Cards) Freddyje, aki a Kevin Spacey alakította Francis Underwoodnak köszönheti emelkedését és bukását egyaránt – vannak ezzel még így egy páran ebben a sorozatban. Freddy üzemelteti az eldugott büfét, ahová Underwood némi magányra – és vuilághíres barbeque-oldalasra – vágyva el-elvonul, és ahol néha titkos, sötét ügyletek köttettek. Freddyre egy ponton felfigyel a sajtó, ettől egy ideig jól megy a bolt, ám ahogy az a Kártyavárban szokott lenni, az intrika közbeszól, ráadásul Freddyt balhés gyerekei is visszafelé húzzák a gettó mélye felé. Nagyot játszik, de azért van egy olyan gyanúm, hogy sokan nem neki adták volna a legjobb drámai vendégszereplő díját.
A főbb díjazottak (és a jelöltek) listája alant, a teljes lista, technikai díjastul pedig a díjátadó honlapján.
Legjobb drámai tévésorozat
Trónok harca (Game of Thrones)
Better Call Saul
Orange Is the New Black
Downton Abbey
Homeland: A belső ellenség
Kártyavár
Mad Men – Reklámőrültek
Legjobb vígjáték tévésorozat
Az alelnök (Veep)
Louie
Modern család
Városfejlesztési osztály
Szilícium-völgy
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt
Legjobb női főszereplő (drámai sorozat)
Viola Davis, Hogyan ússzunk meg egy gyilkosságot
Claire Danes, Homeland: A belső ellenség
Taraji P. Henson, Empire
Tatiana Maslany, Sötét árvák
Elisabeth Moss, Mad Men – Reklámőrültek
Robin Wright, Kártyavár
Legjobb férfi főszereplő (drámai sorozat)
Jon Hamm, Mad Men – Reklámőrültek
Kevin Spacey, Kártyavár
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Jeff Daniels, Híradósok
Kyle Chandler, Bloodline
LievSchreiber, Ray Donovan
Legjobb férfi mellékszereplő (drámai sorozat)
Peter Dinklage, Trónok harca
Jonathan Banks, Better Call Saul
Jim Carter, Downton Abbey
Alan Cumming, A férjem védelmében
Michael Kelly, Kártyavár
Ben Mendelsohn, Bloodline
Legjobb női mellékszereplő (drámai sorozat)
Uzo Aduba, Orange is the New Black
Christine Baranski, A férjem védelmében
Emilia Clarke, Trónok harca
Joanne Froggatt, Downton Abbey
Lena Headey, Trónok harca
Christina Hendricks, Mad Men – Reklámőrültek
Legjobb férfi vendégszereplő (drámai sorozat)
Reg E. Cathey, Kártyavár
F. Murray Abraham, Homeland: A belső ellenség
Alan Alda, Feketelista
Beau Bridges, Masters of Sex
Michael J. Fox, A férjem védelmében
Pablo Schreiber, Orange is the New Black
Legjobb női vendégszereplő (drámai sorozat)
Margo Martindale, The Americans
Khandi Alexander, Scandal
Rachel Brosnahan, House of Cards
Allison Janney, Masters of Sex
Diana Rigg, Game of Thrones
Cicely Tyson, How to Get Away With Murder
Legjobb férfi mellékszereplő (vígjátéksorozat)
Tony Hale, Az alelnök
Andre Braugher, Brooklyn 99: Nemszázas körzet
Adam Driver, Csajok
Keegan-Michael Key, Key & Peele
Ty Burrell, Modern család
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Legjobb női mellékszereplő (vígjátéksorozat)
Allison Janney, Mom
Julie Bowen, Modern család
Mayim Bialik, Agymenők
Anna Chlumsky, Az alelnök
Gaby Hoffman, Transparent
Jane Krakowski, Unbreakable Kimmy Schmidt
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Niecy Nash, Meg-boldogulni
Legjobb férfi vendégszereplő (vígjátéksorozat)
Bradley Whitford, Transparent
Mel Brooks, The Comedians
Louis C.K., Saturday Night Live
Paul Giamatti, Inside Amy Schumer
Bill Hader, Saturday Night Live
Jon Hamm, Unbreakable Kimmy Schmidt
Legjobb női vendégszereplő (vígjátéksorozat)
Joan Cusack, Shameless – Szégyentelenek
Pamela Adlon, Louie
Elizabeth Banks, Modern család
Christine Baranski, Agymenők
Tina Fey, Unbreakable Kimmy Schmidt
Gaby Hoffman, Csajok
Legjobb tévéfilm
Bessie
Agatha Christi’s Poirot
Grace of Monaco
Hello, Ladies: The Movie
Killing Jesus
Nightingale
Legjobb férfi főszereplő (minisorozat/tévéfilm)
Richard Jenkins, Olive Kitteridge
David Oyelowo, Nightingale
Adrien Brody, Houdini
Mark Rylance, Wolf Hall
Ricky Gervias, Derek
Legjobb férfi főszereplő (vígjátéksorozat)
Jeffrey Tambor, Transparent
Louis C.K., Louie
Don Cheadle, Gátlástalanok
Anthony Anderson, Black-ish
Will Forte, The Last Man on Earth
William H. Macy, Shameless – Szégyentelenek
Matt LeBlanc, Episodes
Legjobb női főszereplő (vígjátéksorozat)
Julia Louis-Dreyfus, Az alelnök
Edie Falco, Jackie nővér
Lisa Kudrow, A visszatérés
Amy Poehler, Városfejlesztési osztály
Amy Schumer, Inside Amy Schumer
Lily Tomlin, Grace and Frankie
Legjobb minisorozat
Olive Kitteridge
American Crime
American Horror Story: Freak Show
The Honourable Woman
Wolf Hall
Legjobb színésznő (minisorozat/film)
Frances McDormand, Olive Kitteridge
Maggie Gyllenhaal, The Honorable Woman
Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show
Felicity Huffman, American Crime
Queen Latifah, Bessie
Emma Thompson, Sweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street Live from Lincoln Center
Legjobb rendezés (vígjátéksorozat)
Transparent, “Best New Girl,” Jill Soloway
Louie, “Sleepover,” Louis C.K.
Szilícium-völgy, “Sand Hill Shuffle,” Mike Judge
The Last Man on Earth, “Alive in Tucson (Pilot),” Phil Lord and Christopher Miller
Az alelnök, “Testimony,” Armando Iannucci
Legjobb forgatókönyv (vígjátéksorozat)
Az alelnök, “Election Night,” Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Episodes, “Episode 409,” David Crane and Jeffrey Klarik
Louie, “Bobby’s House,” Louis C.K.
Szilícium-völgy, “Two Days of the Condor,” Alec Berg
The Last Man on Earth, “Alive in Tucson (Pilot),” Will Forte
Transparent, “Pilot,” Jill Soloway
Legjobb rendezés (drámai sorozat)
Trónok harca, “Mother’s Mercy,” David Nutter
Gengszterkorzó, “Eldorado,” Tim Van Patten
Trónok harca, “Unbowed, Unbent, Unbroken,” Jeremy Podeswa
Homeland: A belső ellenség, “From A to B and Back Again,” Lesli Linka Glatter
A sebész, “Method and Madness,” Steven Soderbergh
Legjobb forgatókönyv (drámai sorozat)
Trónok harca, “Mother’s Mercy,” David Benioff and D.B. Weiss
Better Call Saul, “Five-O,” Gordon Smith
Mad Men – Reklámőrültek, “Lost Horizon,” Semi Chellas and Matthew Weiner
Mad Men – Reklámőrültek “Person to Person,” Matthew Weiner
The Americans, “Do Mail Robots Dream of Electric Sheep?” Joshua Brand
Legjobb férfi mellékszereplő (minisorozat/film)
Bill Murray, Olive Kitteridge
Richard Cabral, American Crime
Denis O’Hare, American Horror Story: Freak Show
Damian Lewis, Wolf Hall
Michael Kenneth Williams, Bessie
Finn Wittrock, American Horror Story: Freak Show
Legjobb női mellékszereplő (minisorozat/film)
Regina King, American Crime
Angela Bassett, American Horror Story: Freak Show
Kathy Bates, American Horror Story: Freak Show
Zoe Kazan, Olive Kitteridge
Mo’Nique, Bessie
Sarah Paulson, American Horror Story: Freak Show
Legjobb rendezés (minisorozat/film)
Olive Kitteridge, Lisa Cholodenko
American Horror Story: Freak Show, Ryan Murphy
Bessie, Dee Rees
Houdini, Uli Edel
The Honorable Woman, Hugo Blick
The Missing, Tom Shanklandv
Wolf Hall, Peter Kosminsky
Legjobb forgatókönyv (minisorozat/film)
Olive Kitteridge, Jane Anderson
American Crime, “Episode One,” John Ridley
Bessie, Dee Rees, Christopher Cleveland, Bettina Gilois, and Horton Foote
Hello Ladies: The Movie, Stephen Merchant, Gene Stupnitsky, and Lee Eisenberg
The Honorable Woman, Hugo Blick
Wolf Hall, Peter Straughan
Legjobb szereposztás (vígjáték): Az alelnök
Legjobb szereposztás (dráma): Trónok harca
Legjobb szereposztás (tévéfilm vagy mini): Olive Kitteridge