A július utolsó hetében zajló programon a kézműveskedő gyerekek kipróbálhatják az agyagformázást és a gipszminták használatát is az oktatótérben, amelyet európai uniós forrásból alakítottak ki.
A kályhatörténeti gyűjteménynek Fruhmann Antal kályhásmester hajdani lakóháza és műhelye ad otthont. A ház lehetőséget kínál arra, hogy eredeti helyszínen, hiteles tárgyak környezetében adják át a tudást a fiataloknak – mondta Tanai Péter, a múzeum néprajzosa az MTI-nek.
A jó nevű mester végrendeletében a múzeumra hagyta az ingatlant. A lakóház egyik helyiségében emlékszoba őrzi az adományozó személyes tárgyait. Az udvari pavilonban kapott helyet a Xántus Múzeum kályhagyűjteménye, amely a XVII. század végétől a XX. század első feléig ad áttekintést a kályhásipar fejlődéséről.
A látványraktárban pedig felvonultatják az 1986-ban elhunyt kályhásmester hagyatékának részét képező mintegy 750 gipszmintát. A kályhacsempék többgenerációs negatívjai a szakma számára különleges értéket képviselnek – mutatott rá a muzeológus hozzátéve, hogy a nyári kályhástáborral az ősszel induló szakkörhöz akarnak kedvet ébreszteni a tizenévesekben.