Nagyvilág

Óriási a feszültség: Bosznia léte a tét

Denis Zuberi / Anadolu / Getty Images
Bosznia-Hercegovina zászlajának felvonása Szarajevóban 2025. március 1-jén, az állam függetlenségének 33. évfordulója alkalmából.
Denis Zuberi / Anadolu / Getty Images
Bosznia-Hercegovina zászlajának felvonása Szarajevóban 2025. március 1-jén, az állam függetlenségének 33. évfordulója alkalmából.
Fokozta a Boszniában amúgy is óriási feszültséget Magyar Levente külügyi államtitkár látogatása. A magyar diplomata támogatásáról biztosította Milorad Dodik helyi szerb vezetőt, miután az államszövetségi vezetéssel szembenálló politikust pár napja – elsőfokon – egyéves börtönbüntetésre ítélték. Az ügy az egész ország sorsát megpecsételheti. Magyar kijelentései miatt az államszövetség egyik vezetője be is kérette hivatalába a szarajevói magyar nagykövetet. A háttérben persze nem valódi magyar-bosnyák, hanem EU-orosz konfliktus rejlik.

Zeljko Komsic, Bosznia-Hercegovina államelnökségének horvát tagja bekérette hivatalába Pósa Krisztián magyar nagykövetet, miután Magyar Levente külügyi államtitkár Banja Lukába, a boszniai szerb köztársaság (BSZK, Republika Szrpszka) nevű entitás székhelyére látogatott. Lapinformációk szerint Komsic a bekéretett magyar nagykövettel azt közölte, hogy kezdeményezné a magyar EUFOR-kontingens kivonását. (Mint megírtuk, az idén január 21-én ért véget Sticz László vezérőrnagy EUFOR parancsnoki szolgálata Bosznia-Hercegovinában. Az EUFOR Althea katonai misszió az Európai Unió történetének harmadik legnagyobbja, és Sticz volt az első magyar katona, aki az EU békefenntartó műveletét vezette. A magyar katonák létszámát tavaly januártól majdnem 400 főre növelték.)

Magyar előzőleg támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, a BSZK elnökét, akit múlt szerdán ítélt börtönbüntetésre egy bosznia-hercegovinai – államszövetségi szintű – bíróság, hat évre eltiltva őt hivatala gyakorlásától. A miniszterhelyettesi rangot is viselő államtitkár kijelentéseit több boszniai (nem szerb) politikus is kifogásolta, látogatásával így hozzájárult az eleve megosztott országon belüli feszültség növekedéséhez. A bosnyák sajtó Magyar megjelenését úgy értelmezte, mintha

hazánk bele akarna avatkozni egy másik ország belügyeibe.

Varga Jennifer / 24.hu Magyar Levente

Az ország külügyminisztere, Elmedin Konakovic szerint Magyar Levente diplomatához nem illően beszélt, ezért intéztek diplomáciai jegyzéket Magyarországhoz. Hozzátette: itt nem is érzelmekről van szó, amikor a magyarok megjelennek, hanem komoly érdekekről, mivel

a boszniai szerb köztársaság a természeti értékeit, ásványkincseit árusítja ki vagy adja oda Magyarországnak.

Már a Boszniába tartó államtitkár utazása sem volt zökkenőmentes: a bosnyák államszövetség hadügyminisztere nem adott engedélyt egy katonai repülő leszállására, amely Szarajevóban, az ország fővárosában akart landolni.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik