Nagyvilág europoli

Mire mentünk azzal, hogy öt évig magyar biztos irányította az uniós bővítést?

Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / AFP
Várhelyi Olivér Brüsszelben, Belgiumban 2021. február 11-én.
Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / AFP
Várhelyi Olivér Brüsszelben, Belgiumban 2021. február 11-én.
Várhelyi Olivér az előző uniós ciklusban felelt a bővítésért. Sok vád érte, hogy a magyar kormány felé hajlik a keze, miközben viszonylag komoly sikereket is elért. Megnéztük, mi történt a bővítéssel az elmúlt években.

2019 nyarán Orbán Viktor – hosszú huzakodás és egy maratoni uniós csúcs után – támogatta azt, hogy Ursula von der Leyen legyen az Európai Bizottság elnöke. Von der Leyen ekkor a német kormány minisztere volt, európai szinten ismeretlen politikus. A befutó Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője lett volna, ám Orbán a Weberrel korábban zajló harcok miatt elgáncsolta a jelöltségét. Von der Leyen ötlete a pletykák szerint Emmanuel Macron francia elnöktől jött, de Angela Merkel, aki akkor még Németország kancellárja volt, kifejezetten örült annak, hogy az általa kinevelt Von der Leyen, aki a leghosszabb ideje hivatalban lévő minisztere volt, Európa új vezetője lehet. Arról is pletykáltak, hogy Orbán beleegyezése kifejezetten fontos volt, hogy megszűnjön a Von der Leyennel szembeni ellenállás. Sőt, a német kereszténydemokrata politikus át sem ment volna az Európai Parlament szavazásán, ha nem támogatja a teljes Fidesz–KDNP-frakció.

JOHANNES EISELE / AFP Angela Merkel kancellárnak gratulál Ursula von der Leyen munkaügyi miniszter a Kereszténydemokrata Unió (CDU) berlini székházában a parlamenti választás után 2013. szeptember 22-én.

Orbán akkor még hétgyerekes kereszténydemokrata családanyaként hivatkozott Ursula von der Leyenre, akit a saját emberének is tartott. A bizottság új elnöke természetesen kárpótolta a magyar miniszterelnököt a politikai támogatásért. Orbán az új bizottságban fontos és Magyarországnak kézreálló portfóliót szeretett volna kapni: a bővítést.

Legutóbb hat évvel korábban, 2013-ban vett fel új tagállamot az Európai Unió, amikor Horvátország csatlakozott a szövetséghez. Azt viszont látni lehetett, hogy a bővítés elkerülhetetlen, a tagjelöltek száma egyre növekszik, és a tárgyalások jó részét akár egy ötéves ciklus alatt is le lehet vezényelni.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik