A politika a kultúrában gyökerezik. Ez az úgynevezett Breitbart-doktrína alapvetése, mely szerint a szórakoztatóipar által közvetített eszmék formálják a fogyasztók világnézetét, ezért a politikai változáshoz először a kultúrát kell áthuzalozni. Andrew Breitbart ultrakonzervatív politikai kommentátor még azelőtt meghalt, 2012-ben, hogy a trumpizmus kiteljesedett volna. Mégis nála kevesen tettek többet azért, hogy a jobboldal újrakódolásával a republikánus táborban jöjjenek létre a feltételei egy olyan populista politikusvezér felemelkedésének, mint amilyen Donald Trump.
A pályája nagy részében a 2000-es években publikáló Breitbart által alapított, a nevéről elnevezett hírsite (Breitbart News) az alternatív jobboldal máig meghatározó fóruma, ahonnan olyan figurák emelkedtek ki, mint a későbbi Trump stratéga, a börtönből nemrég szabaduló Steve Bannon, vagy az állítása szerint a homoszexualitásából kigyógyuló Milo Yiannopoulos, aki még a szélsőjobbnak is sok volt, miután ellentmondásosan nyilatkozott a pedofíliáról.
Breitbart szentül hitte, hogy az akadémikusok, a part menti kulturális elitek és a mainstream sajtó az Egyesült Államok „zsidó-keresztény örökségét” akarja elpusztítani, a fegyverük pedig a „politikai korrektség és a multikulturalizmus”. Ellenfeleit kulturális marxistáknak nevezte (a fogalmat lelkesen kultiválja itthon is az Orbán-párti és a náci sajtó), akikkel szemben egy ellen-nyilvánosságot, egy árnyék-Hollywoodot kell kiépíteni. Breitbart talán legfontosabb tanácsa az új jobboldal követőinek az volt, hogy
Miközben a hagyományos média többségében demokrata-elfogódású (hozzátéve, hogy ennek a szerepe erősen elnagyolt, a kábelcsatornák nézettségi listáját a konzervatív Fox News dominálja), az új médiát gyorsabban fedezte fel magának és hatékonyabban kezdte használni a jobboldal, mára pedig olyan mélykonzervatív médiavállalatok intézményesültek az online térben, mint a PragerU, a Blaze Media, a The Daily Wire és az oroszok által pénzelt TENET Media. A liberális vagy baloldali tartalomgyártó közösség szervezettségben, nézettségben és bevételekben sem ér fel a jobboldalihoz. A woke-ellenes stand-uposok, a nőgyűlölő manoszféra és a populista jobboldal szolgálatában álló politikai kommentátorok természetes rokonszenve mellett Trumpék az idei választási kampányban megnyerték maguknak a podcast-világot is. Trump végig látogatta az internetes nyilvánosság legnépszerűbb podcastereit, Adin Rosstól Theo Vonon, a Nelk Boyson és Lex Fridmanen át a legnagyobb közönséggel bíró Joe Roganig,
A választási győzelem éjszakáján – Trump egyetértő bólogatása mellett – valamennyiüknek köszönetet mondott Dana White. A szintén Trump mögött álló UFC-elnök Rogant „hatalmasnak és erősnek” nevezte, és itt nem barátja korábbi harcművész múltjára célzott, hanem elvitathatatlan befolyására egy republikánus szempontból kulcsdemográfiára, az egyre konzervatívabb fiatal férfiakra.