A nők egyre magasabb szintű és erősebb szerepvállalását, valamint a gyermekeket védő környezetet szorgalmaz a katolikus egyházban a püspöki szinódus záródokumentuma, amiről a tanácskozás 355 egyházi és világi résztvevője több órán át szavazott – írta az MTI.
A 155 pontról külön-külön voksoltak: a pontok többsége több mint kétharmados támogatást kapott, 11 pontot mindenki támogatott. A legtöbb ellenszavazatot (97-et) az a pont (60.) kapta, amely nyitott kérdésnek ítélte a nők beengedését a diakónus szolgálatba. A záródokumentum újdonsága a világiak, köztük is a nők szerepének erősítése a katolikus közösségek, egyházi intézmények életében és döntéshozatali folyamatában. A nők jelenlétét szorgalmazza a szemináriumi oktatásban is.
Semmi nem gátolja, hogy a nők vezető szerepet játsszanak az egyházban.
A 60. pont azonban további elmélyítésre bocsátja a női diakónus-szolgálat bevezetésének kérdését. Ezzel egy időben nagyobb teret követel a nőknek az egyház nyelvi, képi megjelenésében.
A szinódus záródokumentuma nem kizárólag az egyház életét taglalja, a világ legaktuálisabb eseményeire is kitér a társadalmi kérdésektől a teremtett világ védelmén át a háborúkig. A záródokumentum a korlátokra is utal, amelyek
még a keresztény közösségeket is megosztják. (…) A legradikálisabb és drámaibb zárkózottság az emberi élet iránt mutatkozik meg, ami már az anyai méhben a gyermekek selejtezéséhez vezet, valamint az idősekéhez.
A szinódus szerint az egyházi visszaélések az áldozatok kimondhatatlan, gyakran hosszan tartó szenvedéséhez vezetett.
Az egyháznak kiemelt figyelemmel és érzékenységgel kell meghallgatnia a papság tagjai vagy más egyházi tisztséget betöltő személyek elkövette szexuális, lelki, anyagi, intézményes, hatalmi és lelkiismereti visszaélések áldozatainak és túlélőinek szavát.
A meghallgatás alapvető a gyógyulás, bűnbánás, igazságosság és megbékélés felé vezető úton. A bizalom globális válságát éli, ami az embereket hitetlenségre, gyanakvásra készteti, ezért az egyháznak el kell ismernie hiányosságait, alázattal bocsánatot kell kérnie, gondoskodnia kell az áldozatokról, meg kell találnia a megelőzés eszközeit, erőfeszítést kell tennie a kölcsönös bizalom újjáépítéséért. Az egyházi környezetben gyermekvédő kultúrát kell teremteni, hogy
a közösségek egyre védelmezőbbek legyenek a kiskorúak és más sebezhető emberek számára.
A szinódus az egyházban már bevezetett rendelkezések erősítését írja elő a visszaélések megelőzése és a nem megfelelő magatartások elleni minél gyorsabb válaszadás érdekében. Megfelelő szakképzést sürget a kiskorúakkal, sérülékeny felnőttekkel foglalkozók számára, hogy érzékelni tudják a gyakran néma jelzéseket annak részéről, akinek segítségre van szüksége.
Az áldozatok befogadása és támogatása érzékeny és elengedhetetlen feladat, nagy emberséget követel.
Szégyennek nevezik, hogy gyermekeknek kell szenvedniük háború, éhezés, elhagyás, visszaélés és emberkereskedelem miatt. Úgy vélik: nem szabad alábecsülni a migráció egyház életére gyakorolt hatását, hiszen a keleti katolikus egyházak hívői egyre nagyobb létszámban élnek diaszpórában. A szinódus szerint nehéz a mainál tágabb közösségi rendszert elképzelni, mégis gyakori a magányosság és az elszigeteltség.
A közösségi médiát gazdasági és politikai érdekek is mozgathatják, amelyek embereket manipulálnak, ideológiákat terjesztenek és agresszív polarizációt hoznak létre. Ez az új valóság felkészületlenül ért minket, erőt és forrásokat kell arra fordítani, hogy a digitális tér a missziós szolgálat és az örömhír terjesztésének helyszíne legyen.
A világháló az egyháznak is lehetőséget nyújt a párbeszéd, a képzés és testületi döntéshozatal terén. A társadalmi és kulturális átalakulás közepette az egyháznak újra kell gondolnia eddigi lokális jellegét, szerkezeti felépítését, hogy szolgálata hatékonyabb legyen. Ezzel egy időben az egyháznak továbbra is mindenki otthonának kell maradnia.
Ferenc pápa szinódusi záróbeszédében felszólította egyházát: a falak emelése helyett nyissa meg kapuit.
Mennyire rosszul cselekednek az egyházban szolgáló nők és férfiak, amikor falakat emelnek, mennyire rosszul! Mindegyikük, mindegyikük, mindegyikük!
A katolikus egyházfő ugyanakkor bejelentette, az eddigi szokástól eltérően nem ad ki szinódus utáni apostoli buzdítást, mert úgy látja, a záródokumentum önmagában elég, immár döntéseket kell hozni.
A jelenlegi háborús időkben a béke tanúinak kell lennünk, megtanulva, hogyan tudunk valós és közös formát adni a különbözőségeknek
– mondta a pápa, aki vasárnap misével zárja a püspöki tanácskozást.