Nagyvilág

Amerika magánya és megosztottsága a politikai erőszak sötét évtizedét hozta el

Xin Hua / XINHUA / Xinhua via AFP
Xin Hua / XINHUA / Xinhua via AFP
Amerika soha nem volt magányosabb és megosztottabb, mint most. Egyelőre nem tudni, mi következik majd a Trump elleni merényletből, de a politikai erőszak a hetvenes évek sötét időszakára emlékeztet.

Szombat este negyed hétkor több lövés hallatszott a pennsylvaniai Butler központjában, ahol Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke és leendő republikánus elnökjelöltje éppen beszédet tartott. Butler Pennsylvania állam egyik republikánus központja, Pittsburghtől északra, az állam nyugati felében fekszik. Itt kezdődik a Rust Belt, a rozsdaövezet, az északi nagy tavak vidékének elszegényedett, valaha jelentős ipari központja. Nem véletlen, hogy Trump pont itt tartott beszédet.

A volt elnök épp arról beszélt, hogy szerinte Joe Biden, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke egyben a valaha volt legrosszabb vezetője is az országnak. A beszéd hatodik percénél az látható, ahogy Trump a füléhez kap, felkiált, majd a Secret Service, a titkosszolgálat munkatársai a földre viszik. Trump szinte azonnal felállt, majd az őt védő biztonságiak gyűrűjében feltartotta az öklét. A füléből csorgó vér pirosra festette az arca egy részét, és hangosan azt kiáltotta a tömegnek, hogy

Harcoljatok! Harcoljatok! Harcoljatok!

Addigra az a néző, aki a Trump mögötti pódiumon ült, s találat érte, valószínűleg meghalt. A támadó több lövést adott le, egyikük a fején találta el a férfit, akit már a gyorsan megérkező segítség sem tudott megmenteni. Két másik néző is megsérült, egyikük a nyakán, őt súlyos állapotban vitték őket kórházba. A videók egy részén látszik, hogy a pódiumtól nem messze a lövés pillanata után nem sokkal egy mesterlövész céloz, majd lő. Valószínűleg ő volt a Secret Service embere, aki fejbe lőtte az elkövetőt.

Az elkövetőről egyelőre annyit lehet tudni, hogy Thomas Matthew Crooks-nak hívták, húsz éves volt. Körülbelül egy órányit autózhatott a gyűlésre Bethel Parkból, Pittsburgh egyik déli elővárosából. Crooks egy szinte bárhol elérhető AR-15-ös félautomata gépkarabéllyal, az amerikai hadseregben használt M16-os piaci változatával tüzelt. Az indítékról egyelőre nem tudni. Crooksnál nem volt semmilyen igazolvány, DNS alapján azonosították. A fiatal férfi most szavazott volna életében először. Republikánusként regisztrálták, ami csak annyit jelent, hogy a jobboldali párt előválasztásán szavazhatott. Életében egyszer adott támogatást politikai pártnak, 15 dollárt a demokratáknak. A merénylő családja nem nyilatkozott, a rendőrség a lakhelyükhöz vezető utakat lezárta.

Crooks körülbelül 120-150 méterről tüzelt Trumpra, egy alacsonyabb épület tetejéről. A nagy kérdés az, hogyan juthatott fel ide. A kiszivárgott képeken látszik, hogy a holtteste egy olyan épületen hever, amelyre a gyűlésen kívülről, biztonsági ellenőrzés nélkül is könnyedén fel lehetett mászni. A Secret Service munkájának minőségét hamarosan kongresszusi vizsgálat elemzi majd, de nagyon úgy tűnik, valaki hibázott. Az egyik szemtanú arról beszélt, percekig próbálta jelezni a hatóságoknak, hogy egy fegyveres férfi áll az egyik épület tetején.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik