A magyarok abszolút többsége szerint hazánk hagyományosan a Nyugathoz tartozik értékek tekintetében, így a jövőben is a nyugati partnereink felé kell törekednünk. A kormánypárti szavazók relatív többsége (37 százalék) is Magyarország nyugati orientációját támogatja, azonban az egy évvel ezelőtti helyzethez képest 9 százalékponttal kevesebben értenek egyet ezzel, és minden negyedik Fidesz-KDNP-szavazó (25 százalék) nem – derül ki a Policy Solutions friss kutatásából.
A felmérés szerint a magyarok negyede úgy véli, hogy hazánknak az lenne az érdeke, hogy Oroszországhoz közeledjünk és távolodjunk az Európai Uniótól. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a magyar társadalom relatív többsége (43 százalék) továbbra is elutasítja a szorosabb együttműködést az oroszokkal.
Az egy évvel ezelőtti kutatással összhangban a magyar külpolitika céljának leginkább
- a nemzeti szuverenitás védelmét (35 százalék),
- a nyugati szövetségeseinkkel való együttműködést (29 százalék),
- valamint a szomszédos országokkal való kapcsolatok mélyítését (29 százalék) tartják a magyarok.
A válaszadók a legkevésbé azokat a külpolitikai célokat preferálják, melyek kevésbé járnak direkt politikai vagy gazdasági haszonnal hazánk számára:
A megkérdezettek 41 százaléka számára az Ausztriával fenntartandó szoros partneri viszony kiemelt prioritást élvez, ami jelentős, 11 százalékpontos növekedés 2023-hoz képest. Az előző év listavezetője, Németország ezúttal a második, az Egyesült Államok pedig ismét a harmadik.
A kutatásban egyenként is rákérdeztek 19 országra. E szerint is Ausztriával tartanának fent szoros együttműködést a legtöbben (84 százalék), de Németország (80 százalék) és Horvátország (79 százalék) is rendkívül jó értékelést kapott. Utánuk a visegrádi országok következnek. Az utolsó helyeken 2024-ben Ukrajna (39 százalék), Oroszország (48 százalék), Dél-Korea (52 százalék) és Kína (59 százalék) áll.
Ukrajna esetében jelentős visszaesés mutatható ki. 2023-ban a magyarok 53 százaléka tartott volna fent szoros partneri kapcsolatot a szomszédos országgal, azonban 2024-ben már 14 százalékponttal kevesebben értenek egyet ezzel.