Élő Nagyvilág

Netanjahu a tűzszünetről: a háború lezárása kizárt

Olga Federova / MTI / EPA
Olga Federova / MTI / EPA

A közel-keleti válság előző napi történéseiről itt írtunk.

300 egyetemistát tartóztattak le New Yorkban

Eric Adams New York-i polgármester szerint háromszáz embert tartóztattak le a rendőrök a Columbia és a City University kampuszain kedden, mert a gázai háború ellen tüntettek. Adams szerint a rendőrség mindkét egyetem kampuszát megtisztította a tüntetőktől. 109 letartóztatás volt a Columbián, 173 a Cuny-n. Adams szerint a tüntetések radikalizálják a fiatalokat.

Jordánia szerint izraeli telepesek megtámadták a segélykonvojukat, izraeli forrás szerint elállták az útjukat

A Gázai övezet felé tartó segélykonvojakat támadtak meg izraeli telepesek szerdán Jordánia külügyminisztériuma szerint. A teherautók élelmiszert, lisztet és más humanitárius segélyeket szállítottak. Mindkét járműoszlop folytatni tudta útját és elérte a háború dúlta palesztin térséget. Az útvonal a megszállt Ciszjordánián, illetve izraeli területen keresztül vezetett. Az ammáni tárca szerint a szerdán indult konvojok egyike 31 teherautóval az erezi határátkelőhöz tartott a Gázai övezet északi részén, míg a másik, 48 teherautóval a déli Kerem Salom felé.

A Honenu nevű izraeli jogsegélyszolgálat szerint az izraeli hatóságok őrizetbe vettek négy embert, akik elállták a Gázai övezetbe tartó teherautók útját a ciszjordániai Maálé Adumim telepesváros határában. A jordániai kormány elítélte az incidenst, mondván, hogy teljes mértékben az izraeli hatóságok felelősek a segélykonvojok és nemzetközi szervezetek biztonságának szavatolásáért.

Jordánia teherautókon, de légi úton is juttat segélyeket a tengerparti övezetbe, amelynek mintegy 2,3 milliós lakosságának nagy részét humanitárius szervezetek szerint éhínség, illetve betegségek fenyegetik.

Rohamrendőrök léptek fel a tüntetők ellen a Kaliforniai Egyetemen

Rohamrendőrök léptek fel az erőszakos tüntetőkkel szemben a Kaliforniai Egyetemen Los Angelesben helyi idő szerint szerdán kora hajnalban, miután New Yorkban kedden késő este szintén rohamrendőrök ürítették ki a Columbia Egyetem egyik elfoglalt épületét.

Los Angelesben azt követően vált feszültté a helyzet, hogy az Izrael ellenes tüntetésen Izrael-párti ellentüntetők jelentek meg, és a két csoport összecsapott. A helyszíni beszámolók szerint a rendőrség az egyetem rektorának kétérésre avatkozott közbe majd két órával azt követően, hogy a két ellentábor összecsapott.

Az Arizonai Egyetem tucson-i központjánál szintén voltak őrizetbe vételek szerdára virradóra, miután a tüntetők ellenálltak a hatósági felszólításnak.

Helyi idő szerint hajnalban a rendőrség közölte, hogy megtisztította a területet, amit a tüntetők törvénytelenül foglaltak el. Az Arizonai Egyetemen késő esti határidőt szabtak a tiltakozás felszámolására, amire válaszul a tüntetés szervezői paprikaspray és könnygáz elleni eszközöket kezdtek kiosztani, valamint arra biztatták a résztvevőket, hogy építsenek barikádot.

New Orleansban a Tulane Egyetemen szintén többeket letartóztattak, valamint több diák tanulmányait felfüggesztette az egyetem törvénytelen viselkedés miatt.

Az intézmény rektora az egyetemi közösségnek írt éjszakai levélben arról is beszámolt, hogy vizsgálat zajlik az egyetemi alkalmazottak részvételével kapcsolatban a tüntetéseken. Michael Fitts egyetemi elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy az intézmény értéknek tartja a szólás szabadságát, és számos törvényes demonstrációt támogatott, ugyanakkor nem fogadja el a magánterület megsértését, a gyűlöletbeszédet, az antiszemitizmust, emellett pedig a zaklatást, megfélemlítést, erőszakot nem tolerálja.

New Yorkban, kedden a késő esti órákban a Columbia Egyetem rektorának kérésére a rohamrendőrök behatoltak az intézmény elfoglalt egyik központi épületébe, amelyet kiürítettek. A tüntetőket őrizetbe vették, és rendőrségi buszokkal elszállították, miközben több száz tiltakozó volt az utcán. Az egyetem környékén kedden este nagy létszámban vonult ki a hatóság, a környező utcákat lezárták, miközben a palesztinpárti megmozdulások szervezői a közösségi médián keresztül küldtek üzenetet, amiben ellenállásra szólítottak fel.

A Columbia Egyetem vezetése közleményt adott ki, amelyben a biztonság és rend helyreállításának szándékával indokolta, hogy a városi rendőrség beavatkozását kérte. Az úgynevezett Diákok az Igazságért Palesztinában nevű országos hálózat szerint az egyetem vezetése két héten belül másodszor “hívta rá” a rendőröket saját diákjaira.

A Columbia Egyetem magánintézmény, és a területén csak kérésre tudtak beavatkozni a városi hatóság emberei az épületfoglaló tüntetőkkel szemben.

(MTI)

Netanjahu a tűzszünetről: a háború lezárása kizárt

A jeruzsálemi miniszterelnöki hivatal szerda délután bejelentette, hogy Benjámin Netanjahu Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel tartott találkozóján kijelentette, hogy nem fogad el olyan tűzszüneti egyezményt, amely lezárja a gázai háborút.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma közölte, hogy megbeszélésükön Blinken megállapította, hogy javult a humanitárius segítségnyújtás a Gázai övezetben, de ismételten hangsúlyozta a segélyezés növelésének fontosságát és a javulás megőrzését.

Az amerikai külügyminiszter szerint a Hamászon múlik a túsztágyalás sikere

Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint az Hamász iszlamista terrorszervezeten múlik a tavaly október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok kiszabadításáért folyó tűzszüneti tárgyalások sikere. „Eltökélt szándékunk, hogy elérjük a tűzszünetet, amely hazahozza az elraboltakat. Ha nem születik megállapodás, annak csak a Hamász lesz az oka” – mondta Blinken szerda reggel Jichák Hercog államelnöknél tett látogatásán. „Terítékre került egy ajánlat, nincs ok a késlekedésre, a kifogásokra. Eljött az idő. Már régen itt az ideje, hogy hazaküldjék a családjukhoz a túszokat” – tette hozzá. „Noha szüntelen elszántsággal dolgozunk az elraboltakat hazahozó tűzszünet elérésén, a gázai emberekre is figyelnünk kell, akik a Hamász okozta kereszttűzben szenvednek. Ezért mindent elkövetünk, hogy megkapják a szükséges segítséget: ételt, gyógyszert, vizet, menedéket. Gondolunk rájuk, és teszünk értük” – hangsúlyozta.

Hercog találkozójukon köszönetet mondott az amerikai külügyminiszternek támogatásáért. „Az elraboltak azonnali visszatérését szeretnénk, ez legyen az első a nemzetközi közösség számára” – mondta.

Blinken felkereste Tel-Avivban a szállodájánál az elraboltak tüntető családtagjait. „Nem nyugszunk, amíg nem találkoznak szeretteitekkel” – ígérte nekik. Szerda reggel több tucat aktivista és rokon tiltakozott a hotel előtt. „Hasonlóképpen összes izraeli látogatásomhoz, ezúttal is találkoztam az elhurcoltak családtagjaival. Mondtam nekik, hogy erőfeszítéseink középpontjában áll szeretteik visszajuttatása. Nem pihenünk meg, amíg vissza nem tér mindenki, nők, férfiak, katonák, civilek és idősek” – hangsúlyozta nekik az amerikai külügyminiszter.

Egyiptomban bejelentették, hogy egy izraeli delegáció három órás látogatást tett Kairóban, amelyen a túszokról tárgyaltak. Az Al-Arabi Al-Dzsadid című katari lap közlése szerint kézhez kapták a Hamász változtatásait, melyeket a legutóbbi, minden eddiginél engedékenyebbnek mondott izraeli indítványra tettek, hogy azokat később előterjesszék Izraelben a hadikabinet ülésén.

Visszafoglalták a Columbia Egyetemet a palesztinpárti tüntetőktől

Kevesebb mint két óra alatt eltávolította a New York-i rendőrség a palesztinpárti tüntetőket a Columbia Egyetemről, akik előzőleg elfoglalták az egyetemi kampuszt. A Hamilton Hallt is megtisztították, ahol el is barikádozták magukat a tüntetők. Ott egy emeleti ablakon keresztül hatoltak be a rendőrök az épületbe. A rendőrség közlése szerint sérülés nem történt, több tucat tiltakozott vettek őrizetbe. A szemtanúk szerint az egyetemfoglalók többsége „külsős”, azaz nem egyetemi diák volt.

Olvasói sztorik