Élő Nagyvilág

Autópályát vontak blokád alá az izraeli túszok rokonai Tel-Avivban

JACK GUEZ / AFP
JACK GUEZ / AFP

Izrael gázai háborújának szerdai eseményeiről szóló hírfolyamunkat itt olvashatja vissza.

A Fehér Ház gyors vizsgálatot követel a gázai ENSZ-elosztóközpont elleni támadás ügyében

Nagyon aggasztónak minősítette a Fehér Ház az ENSZ gázai elosztóközpontja elleni izraeli támadást csütörtökön, gyors vizsgálatot követel, ugyanakkor a katonai támogatást továbbra is folyósítják az izraeli haderő számára.

John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs vezetője egy sajtóbeszélgetésen közölte, hogy folyamatos egyeztetés zajlik az izraeli partnerekkel az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) létesítményét ért katonai csapás ügyben, de hozzátette, nincs részletes információja arról, hogy ki az a személy, aki célpontja volt a légicsapásnak, amelyben civilek és a hírek szerint ENSZ-alkalmazottak is életüket vesztették.

A fehér házi illetékes megismételte, hogy Washington támogatja Izraelt abban a céljában, hogy felszámolja a terrorszervezetnek minősített Hamászt, ugyanakkor többet kell tennie a polgári lakosság érdekében. Megfogalmazása szerint Izraelnek kötelezettsége a civilek és különösen azok védelme, akik segélyszállítmányok elosztásában vesznek részt.

Arra a kérdésre, hogy valósak-e a sajtóhírek, miszerint az Egyesült Államok Izraelbe irányuló katonai szállításai lelassultak, John Kirby azt válaszolta, hogy az Egyesült Államok továbbra is ellátja Izraelt a kiemelten szükséges felszereléssel.

A nemzetbiztonsági szóvivő „óriási munkának” nevezte az ideiglenes tengeri móló kialakítását a Gázai övezet partvidékének közelében, és elmondta, hogy a létesítmény építőanyagának helyszínre juttatása is komoly feladat, az építkezés azt követően kezdődhet meg. Közölte azt is, hogy egyelőre tárgyalások zajlanak a szövetségesekkel arról, hogy az ideiglenes tengeri mólót miként lehet biztonságosan használni a segélyek eljuttatására a Gázai övezetbe, illetve oda miként jutnak majd el szállítmányok.

Hozzátette, hogy jelenleg nem elegendő a palesztin területre eljutó segélyek mennyisége és az azokat szállító kamionok száma, továbbá az újonnan megnyitott izraeli átkelőn, a 96-os kapun keresztül az éjszaka nem jutott át szállítmány.

John Kirby a sajtóbeszélgetésen kérdésre elismerte: a Fehér Ház előzetesen tudott arról, hogy a kongresszus felsőházának demokrata többségi vezetője, Chuck Schumer a szenátus ülésén új izraeli választások szükségességéről beszél, és élesen bírálja Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. Az elnöki hivatal szóvivője hozzátette, hogy tiszteletben tartják a szenátor jogát véleményének kifejtésére, a választások kérdése pedig az izraeli emberek és kormány ügye.

Chuck Schumer csütörtökön, a szenátus ülésén elmondott mintegy 40 perces felszólalásában a többi között kifejtette, hogy Benjámin Netanjahu „irányt tévesztett”. A demokrata szenátor emellett úgy vélte, hogy a hivatalban lévő izraeli kormányfő akadályt jelent a béke megteremtése előtt a régióban és a kétállami megoldás útjában.

(MTI)

Az EP felszólította Izraelt, hogy nyissa meg a gázai átkelőhelyeket a humanitárius segélyek számára

Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben a képviselők felszólítják Izraelt, hogy haladéktalanul tegye lehetővé és könnyítse meg a teljes körű segélyszállítást a palesztin lakosság részére a Gázai övezeti átkelőhelyeken keresztül.

Az állásfoglalást megszavazó képviselők továbbá azonnali és tartós tűzszünetre szólítottak fel a gázai tömeges éhínség kockázatának elhárítása érdekében, valamint a Hamász szélsőséges palesztin szervezet által Izraelben ejtett túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására. Hangsúlyozták, hogy a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának azonnali hozzáférést kell biztosítani a Gázában fogva tartott izraeli túszokhoz, hogy orvosi ellátásban részesüljenek.

Az állásfoglalás üdvözölte a tengeri segélyfolyosók megnyitását, de hangsúlyozta, hogy a szárazföldi segélyelosztásnak kell prioritást élveznie. A képviselők a betegségek terjedésére és a gyermekek alultápláltság és kiszáradás miatti halálára utalva arra kérik az izraeli hatóságokat, hogy nyissák meg az összes gázai átkelőhelyet. Elismerték továbbá az ENSZ palesztinokat segélyező ügynökségének (UNRWA) nélkülözhetetlen szerepét a régióban.

A képviselők határozottan elítélik a humanitárius segélyek akadályozását és a segélyeket szállító konvojok, valamint a segélyt kereső civilek, humanitárius és egészségügyi létesítmények és dolgozók elleni ismételt támadásokat.

Az EP felhívta a figyelmet, hogy amíg a Hamász és más terrorista csoportok bármilyen szerepet játszanak Gázában, addig nincs kilátás a békére, biztonságra, stabilitásra és jólétre, illetve a palesztin-izraeli konfliktus befejezésére.

Az állásfoglalásban elítélték a szélsőséges izraeli telepesek és az izraeli fegyveres erők palesztinok ellen Ciszjordániában elkövetett támadásainak fokozódását, amelyek a szöveg szerint már több száz halálos áldozatot követeltek és több ezer palesztin civilt sebesítettek meg. Bírálták emellett a palesztin földek illegális betelepítésének felgyorsítását, és mély aggodalmukat fejezték ki a konfliktus eszkalálódásának veszélye miatt, különösen Libanonban.

(MTI)

Példátlan intézkedésekre készül az USA a palesztin civilek üldözésben részt vevő zsidó telepek ellen

Joe Biden kormánya várhatóan már csütörtökön új szankciókat fog bevezetni két illegális ciszjordániai zsidó település ellen, amelyeket szélsőséges izraeli telepesek palesztin civilek elleni támadások bázisaként használtak – írta meg az Axios három bennfentes forrást idéző cikkére hivatkozva a Guardian.

Ez lesz az első alkalom, hogy az Egyesült Államok teljes településeket szankcionálna, nem pedig magánszemélyeket, bár a tervek között három magánszemély megbüntetése is szerepel.

Az egyik amerikai forrás szerint a két telep elleni szankciókkal éppen az üzenné az Egyesült Államok, hogy nemcsak magánszemélyekre, hanem olyan szervezetekre is  büntetést róhat ki, amelyek részt vesznek a palesztin civilek elleni támadások logisztikai és pénzügyi támogatásában. A szankciók

  • befagyasztanák a három telepes és a két izraeli telep Egyesült Államokban lévő vagyonát,
  • megtiltanák számukra, hogy vízumot kapjanak az Egyesült Államokba,
  • és megakadályoznák, hogy használják az amerikai bankrendszert.

Az amerikai külügyminisztérium az állítólagos új szankciókkal kapcsolatos kérdésekre egyelőre nem válaszolt.

Biden elnök február elsején írta alá azt a végrehajtási rendeletet, amely lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy új szankciókat szabjon ki a ciszjordániai palesztinok elleni erőszakos támadásokban érintett izraeli telepesekre és potenciálisan akár izraeli politikusokra és kormánytisztviselőkre is.

Ezután első körében négy izraeli telepes került büntetőintézkedés alá. Ők az Egyesült Államok szerint közvetlenül részt vettek ciszjordániai palesztinok elleni támadásokban és palesztin közösségek erőszakos  elüldözéséhez vezető rendszeres cselekményekben.

Az Egyesült Királyság, Franciaország és Kanada azóta szintén hasonló szankciókat jelentett be.

(Guardian /  Axios)

Veszélyes rakétaállásokat pusztított el a Gázai övezetben – állítja az izraeli hadsereg

Az izraeli hadsereg folytatja a műveleteit Hán Júniszban, ahol „célzott rajtaütéseket hajt végre terrorista célpontok ellen, és terroristákat likvidál” – olvasható az Izraeli Védelmi Erők (IDF) műveleti tájékoztatójában.

Mint írták, olyan harcosokat vettek célba, akik rakétát próbáltak kilőni Izraelre, és rakétaindító állomásokat is megsemmisítettek a Hamad körzetben.

Az izraeli állításokat független forrásból nem tudta ellenőrizni a hírt közlő Guardian.

Túszok rokonai zártak le újra egy gyorsforgalmi utat Tel-Avivban

A Hamász által vélhetően továbbra is fogva tartott túszok hozzátartozói tüntettek csütörtök reggel Tel-Avivban. A demonstrálók ideiglenesen blokád alá vontak egy gyorsforgalmi utat. A Haaretz tudósítója arról számolt be, hogy mintegy negyven hozzátartozó állta el az autópályát.

 Élve akarjuk őket, nem koporsóban

– feliratú transzparensekkel, és a vélt túszok arcképeit ábrázoló hatalmas táblákkal.

A múlt hétvégén Izraeliek ezrei tüntettek Benjamin Netanjahu miniszterelnök és szélsőjobboldali kormánya ellen. A tüntetők akkor is a túszok azonnali kiszabadítását követelték, és általános választásokat Izrael államban. A tüntetés során a tiltakozók vasárnap áttörték az izraeli rendőrség kordonjait, és összecsapásokra is sor került a rendőrség és a tüntetők között. A rendőrség akkor lovasrendőröket is bevetett az izraeli állampolgárok ellen.

Izrael továbbra is úgy véli, hogy nagyjából 132 embert tartanak még fogva Gázában, de az nem világos, hogy közülük hányan vannak még ténylegesen életben.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik