Vasárnap megkezdte a kereskedelmi áramtermelést a finnországi Olkiluoto 3 atomerőmű, amely Európa legnagyobb reaktora. Az időzítés azért is érdekes, mert szombaton a három utolsó atomerőmű leállításával véget ért az atomenergia-termelés bő hatvanéves korszaka Németországban.
Az atomerőmű Finnország energiaszükségletének 14 százalékát fogja fedezni, csökkentve a svédországi és norvégiai áramimportot egy olyan időszakban, amikor az oroszországi gáz- és áramszállítások leállítása megrendítette az ellátásbiztonságot. Az atomerőmű áramtermelése mintegy 60 százalékkal csökkenti Finnország áramimport-szükségletét.
Oroszország tavaly májusban állította le finnországi áramexportját, nem sokkal később a Gazprom is leállította finnországi földgázszállításait. A nagy energiadeficittel rendelkező Finnországban, energetikai szakértők szerint, az atomerőmű hálózatra kapcsolása csökkenteni fogja a villamosenergia árát.
Az 1,6 gigawattos áramtermelő kapacitású reaktor négy évtizede az első atomenergetikai létesítmény Finnországban, Európában pedig 16 éve az első. A reaktor építése 2005-ben vette kezdetét. Az üzembe helyezést eredetileg négy évvel későbbre tervezték, de számos technikai probléma adódott. Az OL3 tavaly márciusban kezdte meg a kísérleti áramtermelést, és négy hónappal később tervezték hálózatra kapcsolni. Ezt azonban ismét műszaki hibák akadályozták meg.
Lapunk tavaly nyáron helyszíni riportban számolt be a finn nukleáris projektről és az északi ország energiapolitikájáról.