Nagyvilág

Ferenc pápa: a szegénység az emberi fejlődés visszássága

Grzegorz Galazka via Vatican Pool/Getty Images
Grzegorz Galazka via Vatican Pool/Getty Images
Az egyházfő szerint elsősorban a keresztények dolga lenne, hogy reményt élesszenek.

Az emberi fejlődés visszásságának nevezte a szegénység terjedését Ferenc pápa, aki konkrét cselekvést sürgetett az egyháztól és a hívőktől is vasárnap a szegényeknek szentelt világnapon a Szent Péter-bazilikában bemutatott misén, írta meg az MTI.

A pápa szavait kétezer rászoruló hallgatta, akik az őket segítő egyházi és világi karitatív szervezetek munkatársaival vettek részt a misén. Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a mai világ történelmére is szenvedés, erőszak, igazságtalanság nyomja rá bélyegét, és ezek leginkább a szegényeket sebzik meg és nyomják össze gyakran terhükkel.

Az igazságtalanság és egyenlőtlenség áldozataivá válnak a selejtezés társadalmában, amely gyorsan elrohan mellettük anélkül, hogy látná őket, és gátlástalanul sorsukra hagyja őket

– mondta Ferenc pápa.

Hozzátette, hogy az általa 2016-ban bevezetett, szegényeknek szentelt egyházi világnap éppen azt a célt szolgálja, hogy ne fordítsuk el tekintetünket, és ne féljük közelről látni a gyengébbek szenvedését. Az egyházfő kijelentette, hogy konkrét döntések és tettek hiányában, amelyek a rászorulók iránti figyelmet, szolidaritást, gondoskodást szolgálják, a szegények szenvedését nem lehet enyhíteni. A pápa szerint elsősorban a keresztények feladata, hogy a reményt élesszék a mindennapi emberi kapcsolatokban, és ugyanazt képviseljék a társadalmi és a politikai elkötelezettség eszközeivel.

A jobb jövőbe vetett remény azonban Ferenc pápa szerint nem merülhet ki passzív várakozásban vagy boldogító optimizmusban, hanem a keresztények jelenlétét igényli a világ romjain a remény fáradhatatlan építőiként. Ugyanezt szorgalmazta az egyház esetében is, amelynek a pápa sokszor ismételt gondolata szerint minél jobban ki kell lépnie a világba.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik