Nagyvilág

Orbán szlovén szövetségese szerint a „képzeletbeli” értékek erőltetése miatt omolhat össze az EU

Jure Makovec / AFP
Jure Makovec / AFP

Janez Jansa, Szlovénia miniszterelnöke európai újságírók előtt jelentette ki, hogy a nyugati liberális értékrendet nem lehet rákényszeríteni Közép-Európára. A politikus abból az alkalomból nyilatkozott a nemzetközi médiának, hogy júliustól decemberig Szlovénia veszi át az EU Tanácsának soros elnökségét.

A kérdés azért merülhetett fel, mert a lengyel kormányfő mellett a szlovén volt az egyetlen, aki kiállt Orbán Viktor mellett, amikor két hete sosem látott éles vita tört ki az EU-csúcson a magyar homofób törvény miatt, és amikor az európai alapértékekre hivatkozva bírálták többen is a magyar kormányt. Jansa – aki tavaly azzal került a hírekbe, hogy egyetlen európai vezetőként gratulált Donald Trump „győzelméhez” az amerikai elnökválasztáson, és még Biden győzelmének bejelentése után is kitartott a csalásra vonatkozó összeesküvés-elméletek mellett – most azt mondta:

Vannak különbségek, amelyeket figyelembe kell venni és tiszteletben kell tartani, és úgy gondolom, hogy a nemzeti és az európai hatáskörök között egyértelmű a különbség. Nem ítélünk meg egy embert képzeletbeli európai értékek alapján, és ha kettős mércét alkalmazunk, akkor azt hiszem, ez a leggyorsabb út az összeomláshoz.

Sőt, a szlovén politikus szerint Jugoszlávia koporsójában is az volt az utolsó szög, amikor egyesek kettős mércét erőltettek az országra. Janša azt is mondta, szerinte az EU a közép-európai országok nélkül csak egy váz lenne – ismertette a nyilatkozatot a Guardian alapján a 444.

Kapcsolódó
Folytatódik a magyar nyomulás Szlovéniában, az ellenzék gyarmatosításról beszél
Meghússzorozódtak a magyar befektetések Szlovéniában: előbb a kormányközeli média szállt be a Fidesz-barát szlovén SDS pártsajtójába, majd az SDS kormányra jutásakor feltűnt a TV2 is. A harmadik hullámban az OTP és a Mol nyomul. Ám a jobbos szlovén koalíció inog, az erősödő ellenzék gyarmatosításról beszél, magyar érdekeltségű médiacégeket fel is jelentettek.

Szlovéniában egyébként meghússzorozódtak a magyar befektetések: előbb a kormányközeli média szállt be a Fidesz-barát szlovén SDS pártsajtójába, majd az SDS kormányra jutásakor feltűnt a TV2 is, a harmadik hullámban pedig az OTP és a Mol nyomul. Ám Jansa háttere közel sem biztos, a jobbos szlovén koalíció inog, az erősödő ellenzék gyarmatosításról beszél, erről hosszabb cikkünk is olvasható.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik