Türkmenisztán Észak-Korea mellett a világ egyik legelszigeteltebb országa, a kormánya pedig az egyik legelnyomóbb mind közül. Az országot évről évre a legkorruptabbak közé sorolják a nemzetközi megfigyelő szervezetek, sajtószabadságát pedig egy tavalyi rangsorban „halottnak” nyilvánították.
Ezek alapján nem olyan meglepő az sem, hogy március 31-én a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű médiajogi szervezet azt közölte, Türkmenisztánban betiltották a koronavírust a járvány kellős közepén.
Ez a kijelentés alapvetően két tényre vezethető vissza:
- az egyik, hogy a Turkmenistan Chronicle független, száműzetésben élők által üzemeltetett lap arról számolt be, hogy a türkmén kormány által kiadott, a járványról szóló egészségügyi nyomtatványokból törölték a koronavírus szót;
- a másik, hogy a Szabad Európa Rádió értesülései szerint többeket civil ruhás rendőröket tartóztattak le az utcákon, amiért a járványról hangosan beszélgettek egymással.
A türkmén elnök még egyszer sem használta a nyilvánosságban a koronavírus szót, de az állami médiában és a kormányzati kommunikációban elismerték már a probléma létezését. A baj nem is feltétlen a fertőzés teljesen abszurd betiltásával van, sokkal inkább azzal, hogy a rezsim homokba dugja a fejét, aminek a lakosság láthatja majd kárát akár heteken belül.
Az elnök orvos volt, majd ő tudja
Türkmenisztánban nem létezik már olyan, hogy független sajtó, és mindössze néhány államilag finanszírozott lapot adnak ki az országban. Ezek az elmúlt időszakban elvétve közöltek cikkeket a koronavírusról, de jórészt arról szóltak, hogy Türkmenisztánban ez nem jelent problémát, és csak a világ más tájain élő embereket érinti.
Az egyik ilyen újság április 1-jén, szerdán közölte, hogy az egészségügyi minisztérium létrehozott egy telefonvonalat, amin bárki felteheti a kérdéseit a járvánnyal kapcsolatban. Állítólag gyakoriak a megkeresések, az operátorok azt viszont cáfolják, hogy a koronavírus szót nem lehet használniuk. Elég valószínű, hogy a vonalat pont azért hozták létre, mert a teljes világsajtót bejárta az állítólagos tilalom.
Gurbanguly Berdimuhamedow világhatalomként tekint magára és a saját országára, különösen azokon a területeken, ahonnan ő érkezett. Ilyen az orvostudomány is.
A türkmén elnök sokáig fogorvosként praktizált, de az egészségügy más részeibe is bepillantást nyert. 2009-ben például úgy avatott fel egy újonnan épített onkológiát, hogy eltávolított egy tumort egy páciens füléből. Tíz könyve jelent már meg a Türkmenisztánban található gyógynövények témakörében, és betiltotta az országban a dohányzást, amivel kiérdemelte az Egészségügyi Világszervezet elismerését is. Igazi sportember, előfordult már az is, hogy a kormánnyal ment edzeni a kabinet konditermébe.
Berdimuhamedow rövid ideig vezette az egészségügyi minisztériumot, mielőtt hatalomra került. Ekkor rendelte el elődje, Saparmyrat Nyýazow, hogy zárassák be az összes kórházat a főváros Asgabaton kívül, mert nincs szükség rájuk.
Ha az emberek beteget, el tudnak jönni Asgabatba
– indokolt Nyýazow.
A türkmén elnököt az országhatáron túl gyakorlatilag mindenhol kinevetik, de hazájában az ő szava jelenti a törvényt. Ha ő nem beszél a koronavírusról, akkor más sem hozza szóba. Márpedig ő még véletlenül sem említi.
Mindenki úgy táncol, ahogy ő fütyül
Berdimuhamedow március 13-án felszólalt a kormányban, és azt tanácsolta mindenkinek, hogy a türkmén nyelvben yuzarlik néven ismert szíriai rutafű levelét égessék, mert az legyőz mindenféle fertőző betegséget. A kormánytagok komolyan vették az utasítást, és másnapra már idős asszonyok gyűjtötték a gyógynövényt Asgabatban.
A kormánytisztviselők ugyanilyen fegyelmezetten követik az iránymutatást akkor is, ha valakire le kell csapni, vagy cenzúrázni kell. Az eddigi gyakorlat alapján a Szabad Európa Rádió által a letartóztatásokról közölt hír teljesen hihető, azokkal a rezsim a alighanem a pániknak kívánja elejét venni. Az is igaznak tűnik, hogy a szórólapokból kivették a koronavírus szót, elkerülendő, hogy az emberek félni kezdjenek.
Ugyanakkor tragikus következményekkel járhat, hogy Türkmenisztánban a lakosok tulajdonképpen semmilyen használható információt nem kapnak a lakosok a koronavírusról. Múlt hónapban közel negyven, Törökországban élő türkmén állampolgár veszített életét alkoholmérgezésben, mert azt hitték, ez megvédi őket a vírustól. A hatóságok később azt sem engedték meg a családtagjaiknak, hogy hazaszállítsák a holttesteket.
Ezek az intézkedések jól rávilágítanak arra, hogy milyen az élet Türkmenisztánban a koronavírus idején. Más kérdés, hogy ugyanilyen volt előtte is.
Az embereket nemes egyszerűséggel kilakoltatják otthonaikból, hogy teljesen felesleges sportközpontokat építsenek a lakóházak helyén. A gyerekeket és idős embereket hetekig készítik fel a nemzeti ünnepre, amin Berdymukhamedovot mint a nép védelmezőjét ajnározzák. Ha valakinek elszökik a kutyája, az valószínűleg már nem tér haza, mert lelövik, a türkmén kormány ugyanis nem akar kóbor állatokat látni az utcákon. A legtöbben mélyszegénységben élnek, pedig rengeteg az olaj- és gázlelőhely az ország területén.
Kiemelt képen: Gurbanguly Berdimuhamedow türkmén elnök. Fotó:Carl Court/POOL /AFP