Nagyvilág koronavírus

Mély gazdasági recesszióba süllyedhet Szingapúr

Történelme legmélyebb recessziójába kerülhet Szingapúr, amelynek hazai összterméke (GDP) a vártnál jóval erősebb mértékben csökkent az első negyedévben az új koronavírus által okozott járvány miatt.

A délkelet-ázsiai városállam gazdasága az előző negyedévhez képest szezonális kiigazítással számolva 10,6 százalékkal zsugorodott a március 31-én végződő három hónapban, ami 2010 óta a legrosszabb adat. Elemzők 6,3 százalékos csökkenést vártak a tavalyi negyedik negyedévben elért 0,6 százalékos emelkedés után.

Éves összevetésben 2,2 százalékkal esett vissza a szingapúri gazdaság teljesítménye, ami a 2009-es pénzügyi válság óta a legrosszabb érték. Elemzők 1,5 százalékos csökkenésre számítottak a tavalyi negyedik negyedévi 1,0 százalékos növekedés után.

A szingapúri a világ egyik legnyitottabb gazdasága, a világ egyik nagy pénzügyi központja és a globális hajózás egyik központja, egyúttal népszerű turisztikai célpont. A brit gyarmati uralom alól 55 éve felszabadult városállamban a járvány súlyos csapást mért a szolgáltatásokra, az építőiparra és a feldolgozóiparra is.

A városállamban az utóbbi napokban jelentősen emelkedett az új koronavírussal megfertőzöttek száma, és emiatt elrendelték, a bárok, diszkók és mozik bezárását, valamint korlátozták a tömegrendezvényeket. Ugyanakkor sok országtól eltérően a határokat nem zárták le.

Heng Swee Keat pénzügyminiszter csütörtökön az újabb, több mint 30 milliárd dollárt megmozgató kormányzati gazdaságélénkítő intézkedéseket ismertetve úgy vélekedett, hogy a függetlenség megszerzése óta a legsúlyosabb válságba kerülhet a gazdaság. Az eddig bejelentett intézkedések értéke már a GDP 11 százalékára rúg.

A kereskedelmi minisztérium a korábbi 0,5-1,5 százalékos GDP-növekedés helyett immár egy és négy százalék közötti csökkenésre számít a 2020-as évre. Tavaly 0,7 százalékkal nőtt a gazdaság.

A gazdaságot ért sokk váratlanságát és mélységét jól jelzi az a csütörtökön közzétett adat is, miszerint Szingapúr ipari termelése 22,3 százalékkal csökkent februárban az előző hónaphoz képest, jóval nagyobb mértékben az elemzők által várt 11,5 százaléknál.

Kiemelt kép: Catherine LAI/AFP

Ajánlott videó

Olvasói sztorik