Barnává változott a hó az új-zélandi gleccsereken, miután a területet elérte az ausztráliai bozóttüzek által keletkezett füst és hamu. Egy szakértő szerint az incidens miatt akár 30 százalékkal is felgyorsulhat idén a gleccserolvadás a területen, írja a Guardian.
A lap szerint szerdán a Déli-szigeten sokan arra ébredtek, hogy narancssárga köd lepi el a tájat. A füst csütörtökre bekebelezte a Déli-Alpokot is, és így a hegy csúcsai és gleccserei a barna legkülönbözőbb árnyalataira színeződtek át.
Helen Clark új-zélandi miniszterelnök aggodalmát fejezte ki a jelenség hosszútávú környezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatban.
A gleccserekre lerakódott hamu felgyorsíthatja az olvadást. Így lesznek egy ország tragédiájának továbbgyűrűző hatásai
– fogalmazott a Twitteren.
Jelenleg úgy háromezer gleccser található Új-Zélandon, de az 1970-es évek óta a számuk nagyjából egyharmaddal csökkent. Egyes becslések szerint az évszázad végére teljesen eltűnhetnek a globális felmelegedés miatt.
Andrew Mackintosh, a Monash University szakértője arról beszélt, két évtizede tanulmányozza már az új-zélandi gleccsereket, de ekkora mennyiségű por még soha nem érkezett a térségbe. A jelenség egyébként megszokott, de nem ilyen mértékben, hogy elbarnítsa a havat.
Bár a mostani porfelhő lerakódásának hatásait maximum egy évig lehet majd érezni a természetben, ha Ausztráliában megsokszorozódnak a bozóttüzek, az katasztrofális hatással járhat Új-Zélandon is.
Kiemelt kép: Twitter/Fabulousmonster