A vasárnapi választás után egy populista, baloldali, nacionalista politikus lesz Mexikó elnöke a következő hat évben.
Andres Manuel López Obrador, a Juntos Haremos Historia (JHH – Együtt Történelmet Csinálunk) pártszövetség jelöltje a kampányidőszakban azt ígérte, radikális változásokat hoz majd az ország élén. Ehhez minden tudására szüksége lesz, mert Mexikóban burjánzik az utcai erőszak, kirívó az egyenlőtlenség és elképesztő méreteket ölt a korrupció. Ráadásul Donald Trumppal is szót kell majd értenie, ami egyáltalán nem tűnik könnyű feladatnak.
Brutálisan sok gyilkosság
Mexikóban csak a mostani választást megelőző kilenc hónapban 132 politikust öltek meg. Egy kockázatelemző vállalat adatai szerint az ország 31 államából 22-ben volt politikai indíttatású kivégzés a tavaly szeptemberben indult kampányidőszakban. 48 áldozat jelölt volt, a többiek valamelyik párt tagjai.
A politikai erőszak csak a jéghegy csúcsa. 2017-ben rekord magas volt a gyilkossági ráta Mexikóban, tavaly 25 ezer emberölés történhetett. A probléma idén még tovább súlyosbodott, az idei május volt „a leghalálosabb”, amióta az állam vezet ilyen jellegű statisztikákat.
Ami pedig még sokkolóbb, hogy az utóbbi egy évtizedben több mint 200 ezer mexikóinak oltották ki az életét.
Sok gyilkosság hátterében drogkartellek állnak. Pena Nieto részben ebbe bukott bele, ugyanis semmit nem ért el a vérengzés visszaszorításában. Hiába hirdetett háborút a kábítószer-kereskedők ellen és csuktak rács mögé néhány kartellfőnököt, a bandák ennek hatására csak még inkább aktivizálódtak és emberáldozatokkal járó területi harcot vívnak.
Virágzik a korrupció
A korrupció az egyik legsúlyosabb gond Mexikóban. Mindezt jól mutatja a Transparency International által tavaly készített felmérés, amelyben a megkérdezett mexikóiak 51 százaléka állította azt, hogy kenőpénzt kellett fizetnie a közművekért. Önmagában véve a korrupció nem új keletű gond az országban, de komoly felháborodást váltott ki, amikor kiderült, hogy a legsebezhetőbb társadalmi rétegtől csalják el a pénzt a kormány emberei.
Pena Nieto sem úszta meg botrány nélkül, felesége ugyanis egy kormányközeli vállalkozótól vásárolt házat röpke 7 millió dollárért.
López Obrador a kampányban többször is megígérte, hogy leszámol a korrupcióval, bármi legyen is az ára.
A korrupció nem egy kulturális jelenség. Ez a rezsim bukásának az eredménye
– mondta.
Ez azért is volt jó kampányfogás, mert Mexikóban az utóbbi nyolc évben 49,5 millióról 53,4 millióra emelkedett azok száma, akik szegénységben élnek, és ezért többségük a korrupciót teszi felelőssé.
Trumpnak fájhat a feje
López Obrador rengeteg szavazót szerzett azzal, hogy nyíltan kritizálta Donald Trump amerikai elnököt, aki látványosan nincs kibékülve Mexikóval. A két ország diplomáciai kapcsolata egyébként is romokban hevert az utóbbi években, ráadásul kettejük közt sokan párhuzamot is vonnak populista retorikájuk és nacionalista elképzeléseik miatt.
Az új mexikói elnök többször belengette, hogy keményebb kézzel bánik majd Amerikával:
- egy eseményen arról beszélt, visszateszi a helyére Trumpot;
- kiadott egy könyvet Hallgass, Trump! címmel, amelyben részben arról ír, hogyan akadályozza majd meg a határfal megépítését;
- múlt héten pedig arrogánsnak, rasszistának és embertelennek nevezte amerikai kollégáját a családok szétválasztása miatt.
Az eredmények tudtában már jobban megválogatta a szavait López Obrador és azt mondta, olyan baráti kapcsolatot szeretne Amerikával, ahol a felek kölcsönösen tisztelik egymást. Trump pedig a tőle megszokott módon a Twitteren gratulált a mexikói elnöknek, megjegyezve, nagyon várja majd az együttműködést.
A két politikusnak lesz is miről beszélgetni a jövőben, hiszen az Amerikai Egyesült Államok az egyik legfontosabb kereskedelmi partnere Mexikónak, a mexikói export 81 százaléka az északi szomszédnál landolt 2017-ben. A legjelentősebb kérdéskör a felfüggesztett Észak-amerikai Szabadkereskedelmi egyezmény (NAFTA) újratárgyalása lesz, amelynek célja elsősorban a tagországok (USA, Mexikó és Kanada) közötti beruházási akadályok lebontása.
Kiemelt kép: Pedro Mera/Getty Images