A gyerekek, figyelmen kívül hagyva, hogy honnan jönnek, és milyen bevándorlói státusszal rendelkeznek, mindenekelőtt gyerekek. Azoknak a gyerekeknek is joguk van, mint bármelyik másik gyereknek, a védelemhez, ahhoz, hogy hozzájussanak az alapvető szolgáltatásokhoz, és családjukkal legyenek, akiknek nem volt más választásuk, mint elmenekülni otthonukból – mondta keddi közleményében Henrietta Fore, az UNICEF igazgatója.
Christophe Boulierac, az UNICEF genfi szóvivője kedden sajtótájékoztatót tartott a világszervezet svájci székhelyén. Boulierac emlékeztetett arra: az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely, bár aláírta, de nem ratifikálta az ENSZ gyermekjogi egyezményét. A kérdésre, hogy az UNICEF miért nincs jelen a mexikói-amerikai határ mentén, nem tudott válaszolni.
Az Egyesült Államokban napok óta élénk vitát kelt és a republikánus politikusok táborában is bírálatokat vált ki a kormányzatnak az az intézkedése, amelynek értelmében minden egyes, az Egyesült Államokba illegálisan belépő embert letartóztatnak, vádat emelnek ellene és a gyermekeit elválasztják tőle. Ezeket az intézkedéseket május 7-én hozták nyilvánosságra, de az igazságügyi minisztérium közlése szerint a tárca visszamenőleges hatállyal már az április elején elfogott illegális bevándorlók ellen is bűnügyi eljárást indít, miután Jeff Sessions igazságügy-miniszter zéró toleranciát hirdetett az illegális bevándorlással szemben.
Kirstjen Nielsen amerikai belbiztonsági miniszter egy hétfői louisianai konferencián azt mondta: megfelelően gondoskodnak az illegális bevándorlók gyermekeiről.
Kiemelt kép: Europress/AFP PHOTO/GETTY/JOHN MOORE