Végső búcsút vettek szerdán a májusi manchesteri öngyilkos merénylet legfiatalabb áldozatától.
A merényletet május 22-én, Ariana Grande amerikai énekesnő popkoncertje után követte el az észak-angliai nagyváros 21 ezer fős rendezvénycsarnokában, a Manchester Arenában a 22 éves Salman Abedi, aki nagy erejű pokolgépet robbantott fel az előadásról távozó tömeg közepén.
A merényletben 22-en meghaltak, 117-en szenvedtek kórházi ellátást igénylő sebesülést. A halálos áldozatok között hét gyermek volt.
A búcsúszertartást a manchesteri székesegyházban tartották több ezer ember jelenlétében. A ceremónián ott volt Andy Burnham, Manchester polgármestere és Ian Hopkins, a manchesteri rendőrség főparancsnoka.
A kislány koporsóját rózsák borították, és a jelenlévők közül sokan rózsaszínű öltözetben voltak, mert ez volt Saffie Roussos kedvenc színe.
A merényletben Saffie édesanyja is súlyosan megsebesült; őt egy ideig mesterséges kómában tartották, és jelenleg is kórházi kezelésekre szorul, de jelen volt a szerdai búcsúszertartáson, férjével és két másik gyermekével együtt.
A robbantásban könnyebben megsérült Saffie Roussos nővére is.
Ez volt a legsúlyosabb merénylet Nagy-Britanniában a 2005 júliusában elkövetett londoni merényletsorozat óta. Abban a támadásban négy öngyilkos merénylő robbantott fel három londoni metrószerelvényt és egy városi buszt, 52 utast megölve és több mint hétszázat megsebesítve.
A manchesteri merénylet után a brit hatóságok néhány napra a legmagasabb, kritikus szintre emelték a nagy-britanniai terrorellenes készültséget. A kritikus riasztási szint elrendelése lehetővé tette, hogy a kiemelt védettségű helyszíneken járőröző rendőri egységeket fegyveres katonai alakulatokkal egészítsék ki. A legmagasabb készültségi fokozat hatályának idején hozzávetőleg ezer katona segítette a rendőri járőrözést.
(MTI)