Nagyvilág

Drezdában ülésezik idén a Bilderberg-csoport

A németországi Drezdában tartja éves találkozóját a Bilderberg csoport, a csütörtökön kezdődő konferenciára 20 országból 130 vendéget hívtak meg.

A szervezők közleménye szerint a 64. Bilderberg Találkozó fő témái közé tartozik a migráció és Európa egységének ügye, a Közel-Kelet és Oroszország helyzete, az informatikai biztonság és a technológiai innováció.

A vendégek között van Ahmed Aboutaleb, a hollandiai Rotterdam marokkói származású polgármestere, aki azzal vált világszerte ismertté, hogy a 2015. januári párizsi terrortámadás után távozásra szólította fel a nyugati értékrendet megtagadó muzulmánokat.

Az informális tanácskozáson a hagyományoknak megfelelően a vendégek nagyjából egyharmada a politikából érkezik.

  • Köztük van Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója,
  • Kristalina Georgieva, az Európai Bizottság alelnöke,
  • Mehmet Simsek török miniszterelnök-helyettes,
  • Mark Rutte holland kormányfő,
  • Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter,
  • Thomas de Maiziere belügyminiszter,
  • Ursula von der Leyen védelmi miniszter és
  • Laurent Fabius, a francia alkotmánytanács elnöke.

A többiek gazdasági vezetők, tudósok és újságírók, köztük

  • Eric Schmidt, az Alphabet – a Google-cégek anyavállalata – igazgatótanácsának elnöke,
  • Michael O’Leary, a Ryanair ír diszkont légitársaság vezérigazgatója,
  • John Elkann, a Fiat Chrysler Automobiles autóipari csoport elnök-vezérigazgatója,
  • Mathias Döpfner, az Axel Springer német médiacsoport vezérigazgatója,
  • Radoslaw Sikorski volt lengyel külügyminiszter, az amerikai Harvard Egyetem kutatója és
  • felesége, Anne Applebaum Pulitzer-díjas amerikai újságíró, történész.

A közleményben kiemelték, hogy a Bilderberg csoport zártkörű beszélgetéseit az úgynevezett Chatham House szabályok alapján rendezik meg, amelyek a minél nyíltabb vita érdekében előírják, hogy nem lehet nyilvánosságra hozni, ki milyen véleményt fogalmazott meg.

Hozzátették, hogy a konferencia privát jellegéből adódóan a résztvevők tisztségüktől, beosztásuktól függetlenül nyilatkozhatnak és nem kötik őket a hivatalos minőségükben tett kijelentéseik. A találkozó célja a kötetlen eszmecsere az aktuális globális folyamatokról, a beszélgetésekről nem készül jegyzőkönyv és összefoglaló jelentés. Továbbá a résztvevők nem vitatnak meg határozatokat, nem tartanak szavazásokat és nem dolgoznak ki politikai állásfoglalásokat – áll a közleményben.

A Bilderberg csoport elnöke, Henri de Castries, az AXA francia biztosítótársaság vezérigazgatója német hírportálokon kedden idézett nyilatkozatában kifogásolta a csoport találkozóinak bizalmas jellegével kapcsolatban megfogalmazott bírálatokat.

Felvetette: miért éppen a Bilderberg csoport találkozóinak titkosságával foglalkoznak oly sokan, miközben “naponta tízezrével vannak megbeszélések, amelyek tartalma nem nyilvános”.

Hangoztatta, hogy a csoport “nem parlament és nem operatív szervezet”, hanem egy informális társaság, amely nem döntéseket hoz, hanem diskurál.

Az 1954-ben megalakult társaság az első találkozó helyszínéről, az Oosterbeek nevű hollandiai település Bilderberg nevű szállodájáról kapta a nevét. Tavaly az ausztriai Telfsben tartották éves találkozójukat.

A csütörtöktől vasárnapig tartó drezdai találkozóra számos tüntetést jelentettek be, demonstrációkat tartanak baloldali csoportok és a Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom, valamint a Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD), amely ellen a német törvényhozás tartományokat képviselő kamarája, a Bundesrat betiltásra irányuló alkotmánybírósági eljárást indított a nemzetiszocializmus ideológiájával rokonnak tartott eszméi miatt. A rendőrség nagy erőkkel készül a találkozó és a tüntetések biztosítására a Szászország tartományi fővárosban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik