Nagyvilág

A szlovénok nem akarnak megválni a drótkerítésüktől

Március eleje óta – miután lezárult a menekültek előtt az úgynevezett balkáni útvonal -, Szlovéniában mindössze két határsértést regisztráltak a hatóságok, mindkét esetben menekültek egy kisebb csoportja próbált meg Horvátországból Szlovéniába átjutni a zöldhatáron.

A szlovén kormány a technikai akadályokról az események alakulásától és a kockázattól függően hoz meg minden további döntést.

A kabinet szerint annak ellenére, hogy az Európai Unió megállapodást kötött Törökországgal a menekültek megfékezésére, a macedón-görög határon továbbra is 50 ezer menekült várakozik, és Nyugat-Európába akar jutni, valamint Törökországból továbbra is érkeznek menekültek Görögországba.

A 671 kilométer hosszúságú szlovén-horvát szárazföldi határszakaszon 176 kilométer pengés drótkerítést telepítettek tavaly a szlovén hatóságok, később egy részüket panelkerítésekre cserélték le, ott, ahol településeken és turisztikailag fontos helyszíneken halad át. Azon a helyeken, ahol nem állítottak fel technikai akadályt, megerősítették a határvédelmet.

A kabinet figyelmeztetett, hogy a szerb-magyar határszakaszon jelenleg is több száz menekült próbál meg illegálisan átkelni naponta, ezért a fizikai védelem önmagában nem elég.

Az elmúlt egy évben több mint egymillió illegális bevándorló érkezett Nyugat-Európába. Márciusban azonban a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a menekültek előtt. Macedónia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek vagy ott akarnak menedéket kérni.

Szlovéniában október közepe óta közel 500 ezer illegális bevándorlót regisztráltak, akiknek csak egy töredéke kért menedékjogot az országban.

Szlovénia nemrég két kisebb csoport menekültet is fogadott Görögországból és Olaszországból, az uniós áttelepítési program keretében.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik