A tárcavezető az MTI-nek telefonon elmondta, hogy nyolc olyan, alapvetően autóipari, vegyipari, mezőgazdasági gépipari amerikai vállalat vezetőivel tárgyalt, amelyek Magyarországon üzleti tevékenységet folytatnak.
Olyan megállapodásokat kötöttünk a magyarországi tevékenységeik bővítése tárgyában, amelyek nyomán még az idei esztendő folyamán az ezret elérő nagyságrendben tudunk új munkahelyet teremtő amerikai beruházásokat bejelenteni Magyarországon, fogalmazott Szijjártó Péter.
Szavai szerint az amerikai partnerek mind megelégedettségüknek adtak hangot a magyarországi termelési és befektetési környezettel kapcsolatban. A miniszter tájékoztatta őket, hogy Magyarországon jövőre tovább csökken majd a személyi jövedelemadó, és hogy a magyar kormány elkötelezett az ipari rezsi csökkentése mellett, mert “az Egyesült Államokhoz képest Európában a legnagyobb hátrányunk a túl magas energiaárakban keresendő”.
Mivel közös európai stratégia egyelőre nincs arra, hogy hogyan csökkentsük az energiaköltségeket, Magyarország ezért maga vágott bele az energiaárak csökkentésébe, jelentette ki.
Szijjártó Péter a nap folyamán találkozott Rahm Emanuel chicagói polgármesterrel, akivel az amerikai Középnyugat és Magyarország gazdasági és kulturális együttműködéséről folytatott eszmecserét. Emanuel elismerően szólt a zsidó kultúra magyarországi újjászületéséről és sokszínűségéről.
A felek megerősítették együttműködésüket a 35-40 ezres lélekszámú magyar nemzeti közösség ügyében, amelyet a chicagói polgármester nagyrabecsüléséről biztosított, csakúgy mint azt, hogy Magyarország újranyitotta a városban működő főkonzulátusát.
A magyar diplomácia vezetője szombaton New Yorkban fog felszólalni az ENSZ-közgyűlés általános vitáján. Mint mondta, alapvetően azokról a világméretű kihívásokról – a vízhez való egyre nehezebb hozzáférésről, a klímaváltozásról és az elhúzódó háborús konfliktusokról – fog beszélni, amelyek miatt a következő időszakban növekedni fog az Európára nehezedő migrációs nyomás.
Úgy látjuk, hogy az ENSZ a legjobb keretrendszer ahhoz, hogy a migrációra mint globális kihívásra a globális választ megadja, hangsúlyozta a miniszter.